Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minął tydzień. Policja łapie, Lenz pyta, powiat grozi

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Ryszard Warta
Ryszard Warta

Najbezpieczniejsze miejsce w Toruniu? Od kilku dni z odpowiedzią na to pytanie nie ma problemu: sam początek Szosy Chełmińskiej, okolice przystanku autobusowego dla linii, które jadą w górę, w stronę Wrzosów. A dlaczego tam tak bezpiecznie? A dlatego, że wciąż tam natknąć się można na radiowóz. Stoi on sobie schowany za przystankową wiatą, kogucik się kręci, funkcjonariusze mają pełne ręce roboty. Wciąż trafia się ktoś, kto jadąc Czerwoną Drogą od strony „Heliosu” skręca w lewo, w Szosę Chełmińską. A skręcać nie wolno, odkąd wlokący się od miesięcy remont skrzyżowania koło NOT-u wszedł w nową fazę. Ludzie jeżdżą na pamięć, skręcają w stronę Uniwersamu, a tam już na nich czekają. Ci od kogucika.
Nie wiem, ilu z tych kierowców, którzy spotykają się z panami spod przystanku, skręca tam, gdzie nie trzeba przez nieuwagę, z przyzwyczajenia, a ilu robi to całkiem świadomie, w przekonaniu, że przepisy są dla frajerów i choć nie wolno, to można? I jeśli nie miałbym absolutnie nic przeciwko wlepianiu mandatów tym ostatnim, tak wobec tych pierwszych pewna wyrozumiałość miałaby sens - przynajmniej w pierwszych dniach po reorganizacji ruchu.

Trwa w najlepsze zamieszanie wokół ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Tym razem głos zabrała Rada Powiatu Toruńskiego i był to głos brzmiący poważnie, jeśli nawet nie groźnie. W stanowisku RPT pojawiły się nawet słowa o „rozbiorze Powiatu Toruńskiego”. Może to i lekka przesada i zbytnie dramatyzowanie, ale generalnie powiatowi radni mają absolutną rację. Obszar dwubiegunowego, wspólnego dla Bydgoszczy i Torunia ZIT, w którym brakuje miejsca dla Chełmży oraz gmin Chełmża i Czernikowo, to zupełny absurd, bo to miejscowości związane z Toruniem masą różnego typu powiązań. Dziwaczne jest też to, że w obszarze wspólnego ZIT mieścić się może Koronowo oddalone od Bydgoszczy o 26 kilometrów, ale już nie Chełmża, leżąca 20 kilometrów od Torunia i co ważniejsze, na pewno nie mniej, ale kto wie, czy nie znacznie bardziej powiązana z Toruniem niż sympatyczne skądinąd Koronowo z Bydgoszczą. I dlaczegóż to po bydgoskiej stronie ZIT ma obejmować cały ziemski powiat bydgoski, a po naszej stronie tylko część powiatu toruńskiego? Dobrze by było w końcu ten absurd wyprostować. Nie tylko dlatego, że cały powiat toruński wart jest wsparcia inwestycyjnego w ramach ZIT, ale także dla bardziej zrównoważonego układu sił między bydgoską a toruńską częścią ZIT.

Według najnowszej edycji najbardziej prestiżowego w Polsce rankingu szkół „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” najlepsze w Polsce liceum to toruńskie Liceum Akademickie. Los tak chciał, że ta sympatyczna wiadomość pojawiła się prawie równocześnie z elektryzującą wieścią o tym, że na dalekich Bahamach pewien młody Polak wygrał prestiżowy turniej pokera sportowego. Zwycięzca wzbogacił się o sławę, chwalę, uznanie pokerzystów z całego świata i czek na - bagatela - 1,5 miliona dolarów USA. Ów utalentowany pokerzysta to także absolwent GiLA w Toruniu, a jego sukces pokazuje, że rozwijane w tej szkole talenty i umiejętności można wykorzystać na różne sposoby. Przy okazji wróciła dyskusja o wciąż niepewnych losach tej szkoły. Niepewnych, bo UMK, który dotąd na GiLA łożył, więcej łożyć już nie może.
W środowych „Nowościach” sprawdzaliśmy, co w sprawie GiLA robią toruńscy parlamentarzyści. Cytowaliśmy wypowiedzi brzmiące jak spod jednej sztancy, że trzeba szkołę bronić, chronić, wspierać, a na tle tego pełnego trosk banału jeden jedyny głos posła Tomasza Lenza zabrzmiał odmiennie. Lenz przypomniał, iż owszem to świetna szkoła, tyle tylko że prawie nikt z jej absolwentów nie zostaje na studiach w Toruniu. Bardzo wielu z nich wybiera najlepsze uczelnie zagraniczne. Lenz pyta, co ma nam dać ta szkoła, skoro w nią inwestujemy? I to całkiem sensowne pytanie, choć na tle zgłaszanych z każdej strony trosk o GiLA, - brzmi jakby mało elegancko. Poseł Platfotmy Obywatelskiej mówi o szukaniu sponsorów. Wołałbym, by raz na zawsze ustalić, że w interesie państwa jest mieć taką szkołę, tak więc państwo powinno subsydiować jej istnienie. Oczywiście przy wsparciu miasta i regionu, bo prestiż też ma swoją wartość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska