MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalna emerytura 2024 - tyle netto musi teraz przelewać ZUS na konta emerytów

Michał Sierek
Michał Sierek
Minimalna emerytura w 2024 roku urosła o 192,52 złote (brutto). Świadczenie zostało zwaloryzowane w marcu. Od wysokości minimalnej emerytury zależą również inne świadczenia wypłacane przez ZUS.
Minimalna emerytura w 2024 roku urosła o 192,52 złote (brutto). Świadczenie zostało zwaloryzowane w marcu. Od wysokości minimalnej emerytury zależą również inne świadczenia wypłacane przez ZUS. Michał Sierek
W 2024 roku przeprowadzono dość dużą podwyżkę emerytur - w tym emerytury minimalnej. Jeśli trendy w gospodarce się utrzymają, za rok emeryci nie będą mogli liczyć na tak wysoką podwyżkę minimalnego świadczenia. Ile obecnie wynosi emerytura minimalna netto? Jaka jest wysokość innych świadczeń, których stawka jest powiązana z minimalną emeryturą? O tym przeczytasz w artykule.

Minimalna emerytura netto - tyle wynosi w 2024 roku

Przypomnijmy, że w wyniku waloryzacji, którą przeprowadzono w marcu 2024 roku, emerytury w Polsce urosły o 12,12 proc. To przede wszystkim wynik bardzo wysokiej inflacji, jaka notowana była w 2023 roku (inflacja jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyliczaniu waloryzacji rent i emerytur, drugi to realny wzrost płac w poprzednim roku).
Po waloryzacji minimalna emerytura w Polsce urosła z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto (co oznacza wzrost o 192,52 zł). Minimalna emerytura netto w 2024 roku wynosi więc około 1620,65 zł.

Waloryzacja emerytur - koniec tak dużych podwyżek

  • Warto wiedzieć - w 2024 roku, jak i w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z dwucyfrową waloryzacją rent i emerytur. Powodem była wysoka inflacja. Wszystko wskazuje na to, że to koniec tak wysokich podwyżek - inflacja w tym roku ma być już niższa.
  • W ubiegłych latach rząd decydował się na kwotowo-procentową formę podwyżki emerytur. Taka metoda premiowała osoby pobierające najniższe świadczenia. W tym roku zastosowano jedynie waloryzację procentową.

Minimalna emerytura i inne świadczenia w 2024 roku

Wysokość minimalnej emerytury to ważna informacja również dla osób, które pobierają wyższe świadczenia. Trzynastka, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał w kwietniu była właśnie w takiej wysokości. W tym roku ZUS przeleje na konta emerytów również czternastą emeryturę. Czternastka jest gwarantowana ustawowo - co do zasady wypłacana jest w wysokości minimalnej emerytury, ale w ustawie zostawiono dla rządu "furtkę". Rada Ministrów może podjąć decyzję o zwiększeniu tego świadczenia (tak zrobiono w 2023 roku - trwała jednak wówczas kampania przed wyborami do parlamentu). Dodatkowo czternastka, w przeciwieństwie do trzynastki, nie jest wypłacana wszystkim emerytom. W poprzednich latach czternastą emeryturę w całości otrzymywały osoby, których regularna emerytura nie przekraczała 2900 złotych brutto. W przypadku osób pobierających wyższe świadczenia, czternastka była pomniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Nie tylko minimalna emerytura. Tak urosły inne świadczenia z ZUS

W związku z podwyżką minimalnej emerytury urosły również inne świadczenia wypłacane przez ZUS. Na przykład w całym kraju „matczyną emeryturę” otrzymuje ponad 58 tys. osób. Maksymalna kwota tego świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1780,96 zł brutto.

1 marca podwyższona została również cała lista dodatków, które wypłaca ZUS. Najczęściej wypłacany przez zakład dodatek pielęgnacyjny wzrósł z kwoty 294,39 zł do 330,07 zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Dodatek kombatancki od marca wzrósł do 330,07 zł. Dodatek do renty inwalidy wojennego wynosi już 1263,73 zł, a ryczałt energetyczny – 299,82 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minimalna emerytura 2024 - tyle netto musi teraz przelewać ZUS na konta emerytów - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska