Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misja publiczna, a jednak okryta tajemnicą

ml
Spada liczba zarejestrowanych odbiorników radiowo- -telewizyjnych. Rośnie grono zwolnionych z opłat.

Spada liczba zarejestrowanych odbiorników radiowo- -telewizyjnych. Rośnie grono zwolnionych z opłat.

Abonamentami RTV zajmuje się w Bydgoszczy Centrum Obsługi Finansowej. Gdy poprosiliśmy tę instytucję o informacje, odesłano nas na Pocztę.

Rzecznik regionalny PP skierował nas do centrali. Zbigniew Baranowski, rzecznik centrali PP, nie odpowiedział zaś na żadne z pytań dotyczących m.in. ściągalności abonamentu RTV, rejestrowania odbiorników czy skuteczności działania kontrolerów.

<!** reklama>- PP w zakresie abonamentu RTV działa na rzecz KRRiT. Wszelkie podejmowane przez nas działania zmierzają do egzekwowanie przepisów prawa w celu umożliwienia publicznej radiofonii i telewizji realizacji jej misji - mówi Zbigniew Baranowski. - Każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego czy telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie i regularnych opłat. Opłata na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Poczta Polska jest uprawniona do kontroli rejestracji odbiorników i opłaty abonamentowej. W przypadku zalegania wysyłane są wezwania do zapłaty, w przypadku braku uregulowania należności, z odsetkami za zwłokę. Do kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV są upoważnieni pracownicy PP na podstawie pisemnych upoważnień. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Ile było takich przypadków, rzecznik nie podaje. Podkreśla, że szczegóły przekazują KRRiT.

Z ostatniego sprawozdania KRRiT wynika, że liczba abonentów używających zarejestrowane odbiorniki wynosiła w ub.r. 6.938.863 (wyłącznie radiowi - 231.621). W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano spadek liczby abonentów posiadających zarejestrowane odbiorniki o 88.105 osób, tj. o 1,25 proc. W calej Polsce zwolnionych z opłat zostało 2.479.059 osób, o 518.634 osoby więcej. Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe mają zarejestrowane odbiorniki RTV i płacą abonament, wpływy powinny wynosić ok. 2,3 mld zł netto.(ml)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska