POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Misja Wakacje. Więcej kąpielisk w całym regionie. Pierwsze...

Misja Wakacje. Więcej kąpielisk w całym regionie. Pierwsze ośrodki w województwie będą otwarte 15 czerwca

mw

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Kąpielisko w Kamionkach zostanie otwarte w okolicach 20 czerwca

Kąpielisko w Kamionkach zostanie otwarte w okolicach 20 czerwca ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

Oficjalny sezon nad wodą rozpocznie się nie prędzej niż w połowie czerwca. Liczba kąpielisk w województwie kujawsko-pomorskim wzrośnie z 12 do 26.
Kąpielisko w Kamionkach zostanie otwarte w okolicach 20 czerwca

Kąpielisko w Kamionkach zostanie otwarte w okolicach 20 czerwca ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

- Lista kąpielisk jest przez nas weryfikowana. Niemniej można założyć, że ich liczba zwiększy się do 26 - mówi Katarzyna Budnik, kierownik nadzoru higieny komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Taka jest wola gmin, które chcą przekształcić tak zwane miejsca kąpielowe w pełnoprawne kąpieliska. Zatem ich standard wzrośnie.

Badanie 10 dni przed

Wola gmin to jedno, a drugie to jakość wody, która musi odpowiadać wymaganiom sanitarnym. Sanepid zbada ją 10 dni przez otwarciem kąpieliska i wyda pozwolenie lub nie. W sezonie kąpielowym będzie ją badał systematycznie.

Zobacz też: Misja Wakacje. Fałszywa miłość z internetuPierwsze kąpieliska zostaną otwarte 15 czerwca, inne 23 (na przykład w Borównie), a ostatnie dopiero 1 lipca.

Sytuację na kąpieliskach, czyli jakość wody, informacje o infrastrukturze oraz kwestiach organizacyjnych będzie można śledzić i sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej: sk.gis.gov.pl.

Nowe Prawo wodne (obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku) wprowadza duże zmiany w zakresie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Poza kąpieliskami mogą funkcjonować tylko miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, na utworzenie których rada gminy wyraziła zgodę (uchwałą). Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli mogą funkcjonować w roku kalendarzowym nie dłużej niż 30 dni.

Monitorowane i zarządzane


Wprowadzenie pojęcia „miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli” ma na celu likwidację „miejsc wykorzystywanych do kąpieli”, z jednoczesnym zabezpieczeniem wyjątkowych sytuacji, w których konieczne będzie zorganizowanie formy rekreacji związanej z kąpielą.

Zobacz również:Wyjątkowość sytuacji może wynikać z potrzeby zorganizowania zawodów, obozu czy też wydarzeń kulturalnych połączonych z wypoczynkiem (kąpielą) lub prowadzeniem agroturystyki. Obejmują one sytuacje, których nie dało się przewidzieć i nie mogły podlegać długotrwałej procedurze związanej z tworzeniem kąpieliska.

Kąpieliska to obiekty spełniające wysokie standardy bezpieczeństwa, między innymi europejskie, które są mo-nitorowane w sezonie kąpielowym i odpowiednio zarządzane.

Brak ratowników

Poważnym problemem jest zmniejszająca się co roku liczba ratowników.

- Tak się dzieje, bo zarabiają za mało, albo zatrudniają się w nadmorskich kurortach, które płacą więcej i zapewniają dodatkowe profity, albo szukają innej pracy - mówi Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Apeluję do gmin i organizatorów kąpielisk, aby zawczasu zagwarantowali w swoich budżetach wyższe niż zwykle pieniądze. W przeciwnym przypadku nie znajdą ratowników. A to oznacza tyle, że nie otworzą kąpielisk, bo nie spełnią wymogów prawnych.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Nowości

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Nowości

Najpiękniejsze torunianki na Instagramie!

Najpiękniejsze torunianki na Instagramie!

Najlepsze szkoły jazdy w Toruniu! [RANKING ZDAWALNOŚCI]

Najlepsze szkoły jazdy w Toruniu! [RANKING ZDAWALNOŚCI]

Które niedziele są wolne od handlu?

Które niedziele są wolne od handlu?