Tomasz Biliński
Siatkarze z USA (białe koszulki) zostali liderami grupy I.
Siatkarze z USA (białe koszulki) zostali liderami grupy I. sylwia dabrowa / polska press
SIATKÓWKA. MISTRZOSTWA ŚWIATA. Reprezentacja USA wygrała z Rosją 3:0. Dla pokonanych to druga porażka w trzeciej fazie mistrzostw świata, a to oznacza, że nie mają już szans na awans do półfinału.

Rosja nie mogła wygrać pierwszego seta. Bo jak tu wygrać, jeśli zespół ma tylko siedem procent pozytywnego przyjęcia? Mają szczęście, że udało im się podbijać piłkę na tyle, że zdobyli 22 punkty. Aż dziesięć z nich po błędach Amerykanów! W ataku najwięcej zawdzięczają Maksimowi Michajłowowi, który zdobył pięć punktów. O wiele lepiej spisywali się rywale. Zwłaszcza Taylor Sander i Aaron Russell. Obaj zdobyli po sześć punktów. Ten pierwszy atakował z 67 proc. skutecznością.

26-letni przyjmujący poziom utrzymał także w drugiej partii. Skuteczność miał identyczną, ale ataków więcej i zakończył seta z dziewięcioma punktami. Wprawdzie Rosja weszła na wyższy poziom, ale i tak przegrała go do 23. W końcu w jej składzie dobrze zaczął przyjmować Jegor Kluka, a w ataku oprócz niego ponadprzeciętną skuteczność mieli Wiktor Poletajew i Iljas Kurkajew. To wpłynęło na nieco słabsze przyjęcie Amerykanów, ale bez większych konsekwencji.

Trzeci set to popis w przyjęciu Sandera, który pozytywnie przyjął wszystkie pięć lecących w niego piłek. Aż osiem punktów na 12 ataków udanie skończył Russell. Za to Rosjanie wrócili do gorszej gry w obronie. Ich porażka oznacza odpadnięcie z turnieju. Choć do rozegrania został jeszcze mecz USA - Brazylia, to obie drużyny są pewne awansu do półfinału, mając po jednym zwycięstwie. Brazylijczycy w środę wygrali z zespołem Siergieja Szlapnikowa 3:2.

Mistrzostwa świata siatkarzy 2018, Grupa I
USA – Rosja 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)

Michał Mieszko Gogol: Kluczem będzie zagrywka, którą ostatnio zdominowaliśmy mecz

Materiał oryginalny: Mistrzostwa świata siatkarzy 2018. Amerykanie pokonali Rosjan i są w półfinale. Rywale jadą do domu - Portal i.pl