Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mity o prywatnych uczelniach

Tomasz Wersocki
Uczestnicy panelu pytali także o to, jaką rolę pełnią uczelnie niepubliczne? Czy są przedsięwzięciami bizesowymi?
Uczestnicy panelu pytali także o to, jaką rolę pełnią uczelnie niepubliczne? Czy są przedsięwzięciami bizesowymi? Jacek Smarz
Podczas XXIV Welconomy Forum w Toruniu dyskutowano również o kształceniu młodych osób w szkołach niepublicznych szkołach. Wskazywano, że mocno przyczyniły się do liczby studentów w Polsce, oferując coraz lepszą jakość nauczania.

Podczas wczorajszej debaty nad stanem rozwoju szkolnictwa niepublicznego w Polsce, stwierdzono między innymi, że to właśnie szkoły niepubliczne po 1989 roku odpowiadają za zmiany w całej oświacie.

Profesor Stanisław Mocek z Colegium Civitas w Warszawie podkreślił, że w latach 90. ubiegłego wieku wskaźnik scholaryzacji wynosił zaledwie 9 procent, a obecnie urósł do ponad 40.
Prelegenci wskazywali także na właściwe podejście do studenta na uczelniach niepublicznych. Chodzi o coraz lepszą jakość nauczania studenta, nowoczesne systemy zarządzania i elastyczność programów. Uczestnicy tego panelu tematycznego pytali także o to, jaką rolę pełnią uczelnie niepubliczne. Czy są przedsięwzięciami biznesowymi, a może mają jednak jakąś inną rolę do spełnienia?
Prelegenci zaznaczyli również, że istnieje wiele mitów dotyczących uczelni niepublicznych w Polsce.

Czytaj też: Historyczny budynek uda się uratować?

- Mit dobrych uczelni publicznych i złych niepublicznych, mit powszechności kształcenia, czy w końcu mit przekonania młodzieży, że teraz trzeba mieć wyższe wykształcenie, bo wszyscy mają - mówił profesor Stanisław Mocek.
Wskazał on także na pewne pułapki w kształceniu przyszłych studentów, między innymi na jego masowość.
- Niedługo magistrów będzie trzeba kształcić na poziomie licealnym - zaznaczył.

Profesor Mocek wskazał przy okazji na mit rynkowości, czyli kształcenia na potrzeby konkretnej specjalności.
- Zniknęło kształcenie ogólnohumanistyczne. Obecnie trudniej jest osobie, która skończyła studia, przebranżowić się - dodawał profesor Mocek. - Powinniśmy różnicować, a nie wszystkich mierzyć jedną miarą. To spowoduje wzmacnianie całej oświaty w Polsce.

W czasie dyskusji podkreślano także, że standardy polskich szkół wyższych muszą być zmienione i dostosowane do obowiązujących na uczelniach zachodnich.
Z kolei Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Pile ksiądz dr Krzysztof Niegowski mówił o dobru młodzieży.
- Powinno nam ono leżeć najbardziej na sercu. Bez młodzieży nie istniałyby żadne uniwersytety - mówił rektor Niegowski.
Wspomniał ona także, że szansą dla szkół niepublicznych jest traktowanie konkretnego studenta lub absolwenta jak człowieka.

Przeczytaj także: Grzywana za nieposyłanie dziecka do szkoły

Założyciel Wyższych Szkół Bankowych Paweł Zygarłowski mówił natomiast, że to właśnie uczelnie publiczne przejmują od uczelni prywatnych pewne wzorce.
W podsumowaniu panelu tematycznego stwierdzono, że najgorszą rzeczą jest dzielenie uczelni na publiczne i niepubliczne.
- Uczelnie są albo dobre albo złe. Uczelniom prywatnym łatwiej jest wszystkim zarządzać - stwierdził Paweł Zygarłowski.

Zobacz także:

Temat spotkania: Przyszłość szkolnictwa wyższego w PolsceW debacie wzięli udział: Wiesław Janczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, dr Piotr Dardziński– Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Jacek Woźny – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Dominik Antonowicz - Pełnomocnik Rektora ds. Organizacji i Ewaluacji Badań Naukowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Paweł Zygarłowski – Prezes Zarządu TEB Akademia Sp. z o.o., założyciel Wyższych Szkół BankowychZobacz także: Welconomy Forum in Toruń rozpoczęte [ZDJĘCIA]Welconomy Forum in Toruń. Dzień drugi [ZDJĘCIA]

Welconomy Forum in Toruń 2017. Dzień drugi [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska