Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody ze starymi korzeniami

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Początki cmentarza sięgają średniowiecza, jednak ze względu na bliskość murów miejskich i burzliwą przeszłość Torunia, najstarsze nagrobki na św. Jerzego pochodzą z XIX stulecia.

Początki cmentarza sięgają średniowiecza, jednak ze względu na bliskość murów miejskich i burzliwą przeszłość Torunia, najstarsze nagrobki na św. Jerzego pochodzą z XIX stulecia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 159731" sub="Graf. Kamil Mójta/na pods. materiałów UM Toruń">- Najstarsze toruńskie cmentarze znajdowały się przy kościołach, a także pod nimi - mówi dr Michał Targowski, historyk z UMK. - Często zresztą pochówki odbywały się tam jeszcze w czasie budowy świątyń.

Z czasem jednak na przykościelnych cmentarzach zaczęło brakować miejsca, poza tym bliskie sąsiedztwo miasta umarłych i miasta żywych tym ostatnim nie wychodziło na zdrowie. Nekropolie zaczęły więc wyrastać na przedmieściach.

Ta położona niedaleko nieistniejącego już gotyckiego kościoła św. Jerzego początkowo służyła jako cmentarz przyszpitalny, dość szybko jednak awansowała, stając się miejscem pochówku wielu ważnych obywateli miasta. XVIII-wieczne kaplice nagrobne zachowały się jednak tylko na rysunkach Steinera, położony niedaleko murów miejskich cmentarz był niszczony przy okazji wszystkich oblężeń miasta, dziś więc próżno tu szukać nagrobków pochodzących sprzed wojen napoleońskich. Jednak nie wszystkie stare nagrobki z tego cmentarza zniknęły.

<!** reklama>- W muzeum okręgowym jest XVII-wieczna płyta nagrobna, która pochodzi z tego cmentarza - mówi ksiądz Mikołaj Hajduczenia, proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu. - Napis na niej wskazuje, że znajdowała się na grobie prawosławnym.

Swoim ekumenicznym korzeniom nekropolia jest wierna do dziś. Można na niej znaleźć groby protestanckie, katolickie i prawosławne. Jej terytorium podzielone jest między dwie staromiejskie parafie katolickie - św. Janów i Najświętszej Marii Panny, oraz parafię ewangelicko-augsburską.

Tak jak kiedyś, również i dziś jest miejscem pochówku wielu słynnych torunian, spoczywają tu m.in. honorowi obywatele miasta oraz wielu naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jutro w „Nowościach” o wszystkich świętych


  • Jak dojechać na toruńskie cmentarze
  • Gdzie i o której godzinie będą odprawiane msze święte

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska