Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ujrzą książki, które czytali ich dziadkowie. Trzy biblioteki zapraszają na wystawę „Dzieje literatury dziecięcej i młodzieżowej"

mn
Autorzy wystawy pokażą, jak na przestrzeni lat zmieniała się grafika i jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek
Autorzy wystawy pokażą, jak na przestrzeni lat zmieniała się grafika i jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek Nadesłane
Na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu znajdą się też prace przedszkolaków.

Wystawa zostanie otwarta w czwartek 6 września w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. gen. Dąbrowskiego 4 w Toruniu. Obejrzymy na niej książki, ilustracje i ryciny pochodzące ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Biblioteki Pedagogicznej.

Zobacz też:

W ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych Teatr Baj Pomorski przedstawił „Księgę dżungli”. Klasyczne opowiadania ze zbioru Rudyarda Kiplinga ułożone zostały w wartką historię chłopca wychowanego w lesie przez wilki. W spektaklu krok po kroku przedzieramy się przez najgłębsze zakątki tropikalnej puszczy, poznając panujące w niej prawa, zwyczaje, tajemnice i sekrety. Zobacz także:Oto 25 cudów Torunia. Wybierzmy z nich siedemNowosciTorun

Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu. "Księga dżungli" w Fos...

Wystawę uzupełnią prace plastyczne dzieci z toruńskiego przedszkola Bajkowy Dworek oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Sylwetki autorów

Wśród prezentowanych eksponatów będą m.in. najwcześniejsze polskie książki dla dzieci i młodzieży. Przedstawione zostaną również sylwetki pierwszych twórców oryginalnej polskiej literatury dla młodych czytelników; Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, Stanisława Jachowicza, Lucjana Siemieńskiego, Narcyzy Żmichowskiej oraz Teofila Lenartowicza. Autorzy wystawy pokażą, jak na przestrzeni lat zmieniała się grafika i jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Młodzi czytelnicy obejrzą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa.

Zobacz również: Oto 25 cudów Torunia. Wybierzmy z nich siedem

W trakcie wernisażu, który rozpocznie się w czwartek o godzinie 13, dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, zaś organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach. Będzie je można oglądać do 29 września w godzinach otwarcia Biblioteki Pedagogicznej.

W różnych technikach

Dwa dni wcześniej, we wtorek 4 września w Galerii Artus w Dworze Artusa zostanie udostępniona wystawa zbiorowa „Migracje”.

- Artyści zaprezentują w Galerii Artus dzieła będące współistnieniem różnych technik, na przykład malarskich i graficznych, w jednej artystycznej realizacji, ale także wszelkiego typu niekonwencjonalne związki pomiędzy różnymi formami sztuki. Zaprezentowane dzieła bardzo często łączą w sobie elementy z innych dziedzin i stylów artystycznych, które „migrując” tworzą nową jakość - czytamy w zaproszeniu.

Zobacz też:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska