Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej procesów rekrutacyjnych, więcej automatyzacji. "Pewne elementy rynku pracy już nigdy nie będą takie same"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej.
Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Firmy nie planują znacząco zwiększać zatrudnienia. Po pierwsze z powodu niepewnej przyszłości, a jako drugi powody wymieniają postępującą automatyzację.

Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej, a niemal co piąty (18 proc.) uważa, że utrzyma się sytuacja z poprzedniego roku- wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

- Ponad rok po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce można śmiało powiedzieć, że pewne elementy rynku pracy już nigdy nie będą takie same- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.- Brak pewności co do kolejnych miesięcy wpływa na plany rekrutacyjne, ale też napędza rewolucję technologiczną. Firmy zrozumiały, że muszą wdrażać rozwiązania, które zoptymalizują ich biznes. To oczywiście rodzi zagrożenie utratą pracy dla pracowników- dodaje.

Jak tłumaczy ekspert, do tej pory pracownicy mówili, że widzą postępującą robotyzację, wiedzą co to jest ale jednocześnie uważali, że realnie ich to nie dotyka. - W naszym badaniu aż 18 proc. ankietowanych wskazało, że ktoś z ich otocznia stracił pracę ze względu na automatyzację- mówi.

Z drugiej strony 38 proc. firm mówi, że przyspiesza automatyzację, a 13 proc. obecnie wdraża ją w swoich fabrykach, to 3 razy więcej wskazań niż było to jeszcze w 2020 roku. Ponadto 44 proc. przedsiębiorców jest też zdania, że ich firma jest gotowa na automatyzację, podczas gdy rok wcześniej ten odsetek wynosił 25 proc.

- Z jednej strony obserwujemy wykorzystanie sztucznej inteligencji w usługach, np. w bankach, a z drugiej strony pracodawcy do tej pory mówili, że nie będą inwestowali ogromnych środków pieniężnych w robotyzację, bo to się nie opłaca- tłumaczy Inglot i dodaje, że część pracodawców wolało zatrudniać pracowników na trzy zmiany, ponieważ wydajnościowy wychodziło im to na to samo. Jednak sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa, np. zakażenia wśród załogi, kwarantanna, a co za tym idzie- wstrzymanie linii produkcyjnej, zmieniło podejście wielu właścicieli firm.

Z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness mogą korzystać wyłącznie członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich.

Zmiany w korzystaniu z basenów i siłowni. Kto może wejść? Od...

- Okazało się, że jak na danym stanowisku zabraknie pracownika, to wstrzymanie produkcji firmę kosztuje i tutaj pojawia się ta wartość robota. Stąd taki duży wybuch implementacji automatyzacji i robotyzacji- mówi i dodaje, że do parametru wydajnościowego doszło bezpieczeństwo prowadzenia produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniej procesów rekrutacyjnych, więcej automatyzacji. "Pewne elementy rynku pracy już nigdy nie będą takie same" - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska