Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monolog reżysera, którego słucha się z napięciem

mkr
Jest polskim reżyserem, który osiagnął niekwestionowany wielki sukces za oceanem, a jednocześnie człowiekiem, którego życiorys obfituje w wydarzenia jak z filmowego scenariusza.

Jest polskim reżyserem, który osiągnął niekwestionowany wielki sukces za oceanem, a jednocześnie człowiekiem, którego życiorys obfituje w wydarzenia jak z filmowego scenariusza.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192759" sub="Roman Polański (pierwszy z lewej) na planie filmu „Frantic” z Emmanuelle Seigner i Harrisonem Fordem
Fot. archiwum filmu">

Już za swój pierwszy pełnometrażowy film „Nóż w wodzie” Roman Polański został nominowany do Oscara. Prestiżowe nominacje otrzymywał pięciokrotnie, a w 2002 roku statuetka trafiła do jego rąk za reżyserię „Pianisty”. Wcześniej dostał ją jako współscenarzysta „Chinatown”. Ma na koncie też Złotą Palmę festiwalu w Cannes i wiele innych nagród. <!** reklama>

Z wielkim powodzeniem mierzył się z różnymi gatunkami filmowymi - od thrillerów („Wstręt” z Catherine Deneuve, „Dziecko Rosemary” z Mią Farrow), poprzez komedie („Nieustraszeni pogromcy wampirów”), po kryminalny dramat „Chinatown” z Jackiem Nicholsonem, od filmów współczesnych po kostiumowe.

Urodzony w Paryżu, Roman Polański pochodzi z polsko-żydowskiej rodziny. Jego matka zginęła w Auschwitz, on sam jako dziecko po ucieczce z krakowskiego getta i krótkotrwałym przechowywaniu po „aryjskiej stronie”, tułał się po krakowskich ulicach, wymyśliwszy sobie nowe personalia i życiorys.

Studiował w łódzkiej filmówce. Nie zakończył jej dyplomem, ale jego pierwszy pełnometrażowy film, który zrealizował jako 29-latek, „Nóż w wodzie”, nominowany do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych (przegrał z „Osiem i pół” Felliniego), utorował mu drogę do światowej kariery. Po wyjeździe na Zachód zaczęło się pasmo sukcesów.

Tymczasem w życiu osobistym reżysera nie brakowało dramatycznych wydarzeń. Jego druga żona, aktorka Sharon Tate, została zamordowana, będąc w ósmym miesiącu ciąży. Dziesięć lat później Romana Polańskiego oskarżono w Stanach Zjednoczonych o gwałt na nieletniej. Rozpoczęły się długotrwałe procesy sądowe i procesy o ekstradycję do USA.

W związku z nimi Roman Polański przebywał w areszcie domowym w szwajcarskim Gstaad. Wtedy to Laurent Bouzereau nakręcił dokumentalny film „Roman Polański: moje życie”. To, jak pisali recenzenci, monolog, podczas którego nic się właściwie na ekranie nie dzieje, mimo to słucha się go z napięciem i ciekawością. Film o twórcy „Tess” i „Frantica” można oglądać w kinie-galerii „Tumult” w Toruniu. (mkr)

  • „Roman Polański: moje życie”, reżyseria: Laurent Bouzereau, zdjęcia: Paweł Edelman, 13-19 lipca, godz. 20.15, kino-galeria „Tumult”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska