MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Morze Bałtyckie: przyszłość energetyki wiatrowej w UE

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Projekty takie jak Baltica-1, Baltica-2, czy Baltica-3, są dowodem na to, że Polska poważnie podchodzi do wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej.
Projekty takie jak Baltica-1, Baltica-2, czy Baltica-3, są dowodem na to, że Polska poważnie podchodzi do wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Przemyslaw Swiderski
Morze Bałtyckie jest na dobrej drodze, by stać się drugim co do wielkości regionem farm wiatrowych w Unii Europejskiej, z potencjałem przekraczającym 90 GW mocy. Ta ambitna wizja, przedstawiona przez Komisję Europejską, może w znaczący sposób przyczynić się do dekarbonizacji unijnej gospodarki i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Jaka jest rola Polski i innych państw regionu w tej transformacji?

Spis treści

Rola Bałtyku w zielonej transformacji

Morze Bałtyckie, z jego ogromnym potencjałem energetycznym, ma stać się filarem transformacji energetycznej w Europie. Łukasz Koliński, pełniący obowiązki dyrektora ds. zielonej transformacji w Komisji Europejskiej, podkreśla znaczenie tego regionu dla przyszłości energetyki:

Region ma duży potencjał, szacowany na ponad 90 GW z nadmorskich odnawialnych źródeł energii. Oczekujemy, że basen Morza Bałtyckiego stanie się unijnym drugim co wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych

Rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku nie tylko przyczyni się do redukcji emisji CO2, ale także zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii i przyczyni się do stabilizacji cen energii, czyniąc je bardziej przystępnymi dla konsumentów.

Współpraca transgraniczna i wyzwania

Komisja Europejska zamierza wspierać wspólne projekty morskiej energetyki wiatrowej, realizowane między innymi przez Estonię i Litwę. Jednak, jak zauważa Koliński, kluczowym wyzwaniem jest przyspieszenie realizacji projektów i uproszczenie procedur wydawania pozwoleń.

Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE, podkreśla znaczenie morskich farm wiatrowych dla niezależności energetycznej:

Oczywiście pamiętamy o geopolitycznym kontekście tej dyskusji. Bezpieczeństwo energetyczne pozostaje kluczowym priorytetem i chcemy zagwarantować dostęp do bezpiecznej, zrównoważonej i niedrogiej energii. (...) Rozwój produkcji energii z farm wiatrowych odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej i będzie miał wpływ na konkurencyjność i wzrost gospodarczy w całym regionie bałtyckim. Ponadto (...) jest uważany za społecznie akceptowalne rozwiązanie. Wierzę, że polscy producenci i firmy będą częścią tego procesu

Polska na drodze do wiatrowej przyszłości

Polska, z ambitnymi planami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, jest jednym z kluczowych graczy w regionie. Maciej Górski, wiceprezes PGE, informuje o postępach w realizacji pierwszego projektu farmy wiatrowej:

Mam nadzieję, że w drugim kwartale 2027 roku będziemy dostarczać pierwszą (partię) energii elektrycznej do sieci z naszego pierwszego projektu

Projekty takie jak Baltica-1, Baltica-2, czy Baltica-3, są dowodem na to, że Polska poważnie podchodzi do wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 roku PGE planuje posiadać morskie farmy wiatrowe o mocy co najmniej 6,5 GW, co stanowi znaczący krok w kierunku zielonej transformacji i niezależności energetycznej.

Morze Bałtyckie liderem

Morze Bałtyckie ma wszystko, czego potrzeba, by stać się liderem w produkcji energii z farm wiatrowych w Europie. Współpraca międzynarodowa, wsparcie polityczne i inwestycje w nowe technologie są kluczem do sukcesu tej ambitnej transformacji. Polska, razem z innymi państwami regionu bałtyckiego, ma szansę odegrać w tej zmianie pierwszoplanową rolę, przyczyniając się do budowy bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej Europy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska