Nasza Loteria

Może pokażą nam rzeczkę

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Trwają prace przy oczyszczaniu i regulacji Strugi Toruńskiej, wypięknieje Dolina Marzeń, konserwacji poddana zostanie jedyna zachowana grodź do napełniania fosy.

Trwają prace przy oczyszczaniu i regulacji Strugi Toruńskiej, wypięknieje Dolina Marzeń, konserwacji poddana zostanie jedyna zachowana grodź do napełniania fosy.

<!** reklama right>Od roku miasto prowadzi prace przy oczyszczaniu i regulacji Strugi Toruńskiej. Zajęto się już odcinkami od Kaszownika do ulicy Batorego i dalej do ulicy Wschodniej. W przyszłym roku prace prowadzone będą m.in. na Rubinkowie.

Tam, gdzie najbrudniej

– To będzie najtrudniejszy odcinek: najdłuższy, najbardziej zniszczony i najmocniej zanieczyszczony – ocenia Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta.

Równolegle rozpoczną się prace w Dolinie Marzeń. Istniejący zbiornik i kanał Strugi zostaną odmulone, oczyszczone, wzmocnione, a na zboczach pojawi się nowa zieleń. Wyremontowane zostaną także schody i chodniki oraz kładka nad Strugą. Pojawi się 20 nowych ławek. Posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy i byliny.

– Dobierzemy je tak, by kwitły w różnych porach roku i w różnych kolorach – zapowiada dyrektor Burak.

Szczególną troską objęty zostanie teren wokół prawdziwej przyrodniczej ciekawostki – to cypryśnik błotny, egzotyczne drzewo znad Zatoki Meksykańskiej. Tamtejsze cypryśniki dożywają tysiąca lat, nasz ma na razie nieco ponad 100. Drugie podobne drzewa są dopiero aż w Kórniku.

Prace w Dolinie Marzeń prowadzić będą także służby konserwatorskie – znajduje się tam jedyna zachowana grodź do napełniania fosy.

– System pięciu grodzi zbudowali Prusacy w latach 20-tych XIX wieku, po doświadczeniach wojen napoleońskich. Dzięki nim, w razie zagrożenia, można było natychmiast spuścić wodę z Kaszownika i podnieść jej poziom w fosach – woda zamiast dolnym, „pokojowym” spustem, płynęła górnym. System był bardzo nowoczesny, ale nigdy nie został sprawdzony w warunkach bojowych – mówi Lech Narębski, miejski konserwator zabytków. Powstał też pomysł, by przy okazji remontu ulicy Przedzamcze odsłonić część płynącej pod nią Strugi.

Podświetlone koryto

– Chcielibyśmy odkryć strumień na długości 10-15 metrów. Patrząc od strony Szerokiej, Struga płynie po lewej stronie, tuż przy kamienicach. Koryto zostałoby ocembrowane i podświetlone, a przy wejściach do domów byłyby przerzucone kładki. Alternatywą jest przykrycie Strugi płytą szklaną lub plastikową – mówi Andrzej Szmak, dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Turystyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska