Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można uciec przed pomostówką

Przemysław Przybylski
Rząd chce zaoszczędzić 50 mld zł rocznie. Dlatego wprowadza emerytury pomostowe i ogranicza listę zawodów, w których przysługują wcześniejsze świadczenia emerytalne.

Rząd chce zaoszczędzić 50 mld zł rocznie. Dlatego wprowadza emerytury pomostowe i ogranicza listę zawodów, w których przysługują wcześniejsze świadczenia emerytalne.

<!** Image 2 align=right alt="Image 84385" sub="Związki zawodowe zarzucają rządowi „pozorowanie dialogu społecznego” Fot. Dariusz Bloch">Z listy ubędzie ponad 100 profesji. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku mają ostatnią szansę, by uzyskać wcześniejsze emerytury. Jeżeli z niej nie skorzystają, a stracą pracę, pozostanie im emerytura pomostowa. Znacznie niższa niż wcześniejsza.

Kobiety

Chcące na nią przejść kobiety muszą spełnić następujące warunki. Trzeba mieć ukończone co najmniej 55 lat do końca 2008 r. i minimum 30-letni staż pracy lub skończone 55 lat i 20 przepracowanych lat oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Niezdolność musi zaistnieć do 31 grudnia tego roku. Nie można należeć do Otwartego Funduszu Emerytalnego, a jeżeli jest się zapisanym to do wniosku o emeryturę trzeba dołączyć wniosek o przekazanie składek za pośrednictwem ZUS do budżetu państwa. Do tego przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie trzeba być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę oraz w okresie ostatnich 2 lat podlegania ubezpieczeniom społecznym przepracować 6 miesięcy na etacie. Ostatnich dwóch warunków nie trzeba spełniać jeżeli przez cały czas pracy wymagany do emerytury było się zatrudnionym na umowę o pracę.

Mężczyźni

W wypadku mężczyzn wcześniejszą emeryturę można uzyskać tylko jeżeli ukończy się 60 lat i do 31 grudnia 1998 r. przepracowało się minimum 25 lat, w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach bądź szczególnym charakterze. Ponadto nie można być członkiem OFE. Natomiast mężczyzna urodzony przed 1 stycznia 1949 r. jeżeli skończył lub do 31 grudnia 2008 r. osiągnie 60 lat i ma 35-letni staż pracy na etacie, może przejść na emeryturę już od 8 maja tego roku. Gdy nie posiada udokumentowanego 35 - letniego okresu ubezpieczenia, a jedynie 25 lat i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy, to po ukończeniu 60 lat może przejść na wcześniejszą emeryturę.

<!** reklama>Jeżeli nie pracowało się przez cały czas na umowę o pracę trzeba udowodnić, że w okresie 24 miesięcy przed złożeniem wniosku było się zatrudnionym co najmniej przez 6 miesięcy na etacie. Może być to pół etatu, ale pod warunkiem, że ostatnie ubezpieczenie było pracowniczym. Warunki dotyczące wieku i stażu trzeba spełnić do 31 grudnia 2008 r. Natomiast wniosek można złożyć po 31 grudnia 2008 r., jednak przed ukończeniem 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę. Nie trzeba natychmiast zwalniać się z pracy, na emeryturę można przejść w późniejszych latach.

Dokumenty

Do otrzymania wcześniejszej emerytury potrzebne są dokumenty poświadczające okres zatrudnienia (składkowe i nieskładkowe) i wysokość zarobków. Chodzi o zaświadczenie od pracodawców (druk ZUS Rp-7) o wysokości wynagrodzenia z kolejnych 10 lat wybranych z ostatnich 20 poprzedzających rok złożenia wniosku lub z 20 dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia. Konieczne są również świadectwa pracy lub inne dokumenty potwierdzające okres pracy, zaświadczenie pracodawcy o pracy w szczególnych warunkach, oświadczenie o braku dokumentów, gdy niektóre okresy zatrudnienia mają być potwierdzone przez świadków (druk ZUS Rp-9), zaświadczenie z uczelni potwierdzające lata nauki, odpis aktów urodzenia dzieci, zaświadczenie z urzędu pracy jeżeli pobierało się zasiłek dla bezrobotnych. Część wymienionych dokumentów została złożona w ZUS z wnioskiem o wyliczenie kapitału początkowego. Nie trzeba ich ponownie dołączać do wniosku o emeryturę. Wystarczy podać numer decyzji, ustalającej wysokość kapitału i zaznaczyć, że dokumenty zostały już złożone. Kolejne kroki to złożenie wniosku o przyznanie wcześniejszej emerytury na druku ZUS Rp-1 z dołączonymi, dokumentami potwierdzającymi zarobki i staż pracy oraz wypełnionym drukiem ZUS Rp-6. ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska