Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można uniknąć płacenia podatku od darowizny, darując pieniądze rodzinie

Małgorzata Oberlan
n
- Wraz z mężem chcemy przekazać synowi pieniądze jako darowiznę. Jak to zrobić, by uniknąć płacenia podatku od darowizny? - pyta Czytelniczka. Sprawę wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub.

Otrzymanie darowizny jest objęte podatkiem od spadku i darowizn. Ale możliwe są zwolnienia...

Jakie warunki?

Warunkiem zwolnienia od podatku od spadku i darowizn nabycia środków pieniężnych w drodze darowizny przez najbliższą rodzinę jest zgłoszenie tego faktu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny (druk SD-Z2) i udokumentowanie przekazania pieniędzy na rachunek bankowy obdarowanego - wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub. - Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3600/14).

Zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha są zwolnieni od podatku od spadku i darowizn, jeśli nabycie przez nich własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny zostało zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Kiedy trzeba zgłaszać?
Faktu dokonania darowizny nie trzeba zgłaszać, jeśli nie przekracza ona kwoty 9637 zł. Gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, ustawa przewiduje konieczność udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Obowiązek zgłoszenia, jak i obowiązek udokumentowania są warunkami zwolnienia i ich celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, a więc kontrola przepływu środków pieniężnych i niespełnienie któregokolwiek z nich powoduje opodatkowanie nabywcy według I grupy podatkowej.

W dodatku z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn wyraźnie wynika, że rachunek bankowy, na który ma być dokonana wpłata, to rachunek bankowy obdarowanego. Oznacza to, że chodzi o rachunek bankowy prowadzony dla nabywcy i dla niego założony.

Uwaga na gotówkę!
Warunku udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy nabywcy nie spełnia przekazanie tych środków obdarowanemu w gotówce. W przepisie art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z 28.7.1983 r. o podatku od spadków i darowizn wyraźnie określono, że przekazanie ma nastąpić na rachunek bankowy i to rachunek obdarowanego.

Nie będzie zwolniona od podatku darowizna pieniężna dokonana do rąk obdarowanego, który później wpłaci ją na swoje konto.

Warto zobaczyć

Tak prezentował się zamek dybowski na przełomie XIX i XX wieku

Toruń. Tajemnice zamku dybowskiego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Co środę porada prawnicza

W każdym środowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z naszą prawniczą poradą. W niej natomiast odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych Czytelników dotyczące ich wątpliwości prawnych z różnych dziedzin.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected].

Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.

- Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adwokat Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

ZOBACZ TAKŻE:
Jak powstają toruńskie pierniki?

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska