Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPGN walczy z nielegalnym podnajmowaniem mieszkań

Marcin Dutkowski
Bywa, że osobom, które otrzymują lokum z miejskich zasobów, zaczyna wiedzieć się lepiej w życiu. Wówczas zamiast zdać mieszkanie, wynajmują je, by jeszcze na nim zarobić. Takie zachowanie jest jednak niezgodne z prawem i grozi za nie utrata prawa do mieszkania komunalnego.

Bywa, że osobom, które otrzymują lokum z miejskich zasobów, zaczyna wiedzieć się lepiej w życiu. Wówczas zamiast zdać mieszkanie, wynajmują je, by jeszcze na nim zarobić. Takie zachowanie jest jednak niezgodne z prawem i grozi za nie utrata prawa do mieszkania komunalnego. - Praktycznie każdy przypadek jest rażący - podkreśla Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomości.

Jeden z nich dotyczy mężczyzny z Mniszka, który chociaż posiada dom pod Grudziądzem, od wielu lat nienależnie zajmuje lokal komunalny, podnajmując go. Swoje przebywanie tam jedynie pozoruje, a sprawę utrudnia fakt, że sąsiedzi boją się udzielać jakichkolwiek informacji.

Inny przypadek związany jest ze sprawą bydgoskiego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który faktyczne centrum życiowe posiada w Bydgoszczy. Chciał udowodnić, że przebywa w lokalu w Grudziądzu, wieszając w nim firanki. Okazało się, że zależy mu na wykupie mieszkania od spółki za 30 proc. jego wartości.

Wszelkie granice przekroczył również najemca, który zgłosił możliwość wynajęcia swojego mieszkania komunalnego... w biurze nieruchomości. Zaoferowało ono lokal za odstępne oraz dwa razy wyższy czynsz.

Rocznie pracownicy spółki wykrywają kilkanaście takich przypadków. W ubiegłym roku było ich 16. Śmiało można założyć, że to tylko ułamek skali zjawiska.

- Trudno jest określić rozmiar problemu, ponieważ jest on zatajany i ukrywany - przyznaje prezes Różycki. Na pytanie, jak udaje się wykryć poszczególne przypadki, odpowiada: - O przypadkach nielegalnego podnajmowania mieszkań jesteśmy często informowani bezpośrednio przez mieszkańców budynku. Jednym ze sposób wykrywania takich przypadków są także rutynowe kontrole i wywiady prowadzone przez administratorów nieruchomości.

Dostać się do mieszkań i ustalić, czy przebywają w nich osoby postronne, pozwalają pracownikom spółki okresowe kontrole w celu spisania stanów wodomierzy, przeglądy okresowe mieszkań przez współpracujące ze spółką służby oraz inwentaryzacje lokali.

Zdarza się również, że do spółki zgłaszają się niczego nieświadomi podnajemcy z umową zawartą z najemcą lokalu.

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego mówi wyraźnie: "w przypadku, gdy najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny".

Stosując się do tego zapisu, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami wypowiada umowy najmu z miesięcznym okresem wypowiedzenia, z jednoczesnym wezwaniem do zdania mieszkania. W przypadku, gdy lokator nie zdaje lokalu w ustawowym terminie, spółka nalicza odszkodowanie za brak tytułu prawnego do lokalu oraz występuje z powództwem do sądu o wydanie nieruchomości.

Przy okazji warto wspomnieć, że w zasobach MPGN znajduje się obecnie 5938 lokali komunalnych. W przeciwieństwie do innych miast naszego regionu, w Grudziądzu nie występuje problem długoletniego oczekiwania na przydział mieszkania.

- Liczba składanych wniosków przez osoby spełniające kryteria metrażowe i dochodowe, uprawniające do starań o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego, kształtuje się na stałym poziomie około 100 rocznie - informuje Zenon Różycki, prezes MPGN. - Nie powoduje to jednak wzrostu ogólnej liczby osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego.

Na ostatecznej liście przydziału lokali mieszkalnych na rok 2013 były umieszczone nazwiska 79 rodzin, które miały uaktualnione wnioski. Spośród nich 9 już otrzymało mieszkania.

- Realizacja listy przydziału mieszkań w 11 proc. na dzień dzisiejszy może świadczyć o 100 proc. zrealizowaniu listy w tym roku - uważa prezes Różycki.

Taka sytuacja miała miejsce zarówno w 2012, jak i 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska