MSZ wsparło instytucje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem

Tomasz Wersocki
Tomasz Wersocki
W latach 2016-2021 Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1,62 mln zł dotacji. Z kolei dla fundacji Lux Veritatis rządowe wsparcie wyniosło 718 tys. zł. MSZ opublikowało te dane w odpowiedzi na interpelację posłanek Lewicy. >>>>>
W latach 2016-2021 Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1,62 mln zł dotacji. Z kolei dla fundacji Lux Veritatis rządowe wsparcie wyniosło 718 tys. zł. MSZ opublikowało te dane w odpowiedzi na interpelację posłanek Lewicy. >>>>>Jacek Smarz
W latach 2016-2021 Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1,62 mln zł dotacji. Z kolei dla fundacji Lux Veritatis rządowe wsparcie wyniosło 718 tys. zł. MSZ opublikowało te dane w odpowiedzi na interpelację posłanek Lewicy.

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Ujawniono kwoty przekazane Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) oraz Fundacji Lux Veritatis - podaje portal Wirtualnemedia.pl. Opublikował je w odpowiedzi na interpelację posłanek Wandy Nowickiej i Joanny Scheuring-Wielgus wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Wiceminister podkreślił jednocześnie, że kwoty zostały przyznane po przeprowadzeniu otwartych konkursów ministra spraw zagranicznych.

Polecamy

Okazuje się, że WSKSiM w Toruniu otrzymała większość środków od Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej:

  • w 2016 r. pozyskała 190 tys. zł,
  • w 2017 i 2018 roku po 260 tys. zł,
  • w 2019 r. kwota dofinansowania wynosiła 215,6 tys. zł,
  • a w 2020 i 2021 – 217,6 tys. zł.

Szkoła, której jednym z założycieli jest o. Tadeusz Rydzyk mogła liczyć także ze strony MSZ na dwa granty w ramach projektów o tematyce historycznej.

I tak w 2018 r. przyznano uczelni 156,8 tys. zł na realizację projektu "Wdzięczni za niepodległą Polskę". W tym przypadku zorganizowano konferencję naukową i wydano publikację "Katolicy i niepodległość. Szanse i zagrożenia" w języku polskim i angielskim. Przeprowadzono również kampanię w mediach społecznościowych.

Natomiast jeżeli cofniemy się o dwa lata wstecz, to okaże się, że wówczas MSZ przekazało toruńskiej uczelni - 105,2 tys. zł. Za uzyskane środki sfinansowano projekt: "Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej", zorganizowano międzynarodowy kongres "Przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach II wojny światowej", wystawę, wydano publikację naukową oraz stworzono serwis internetowy.

Na brak środków ze strony MSZ nie mogła także narzekać Fundacja Lux Veritatis. W 2017 r. otrzymała dofinansowanie w wysokości 216 tys. zł na realizację projektu "Pamięć i Tożsamość — Międzynarodowe Centrum Informacyjne". Fundacja wydała tysiąc egzemplarzy albumu o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz przygotowała stronę internetową. W ramach wsparcia przygotowano również specjalną konferencję oraz zaktualizowano cztery kioski multimedialne w Kaplicy Pamięci znajdującej się w sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Jak przypomina portal Wirtualnemedia.pl, w 2018 r. MSZ kupiło od Fundacji Lux Veritatis 250 egz. albumu "Pamięć i Nadzieja" za 5,4 tys. zł.

Kolejne pieniądze popłynęły w kierunku Fundacji w 2019 r. Wówczas to instytucja otrzymała 24 tys. zł dotacji na projekt "Bohaterowie codzienności – pamięć i upowszechnianie". Natomiast w 2018 r. konto fundacji zasiliła kwota w wysokości 180 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na projekt "Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci". W wyniku jego realizacji na antenie TV Trwam wyemitowano trzy półgodzinne reportaże o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Materiały dostępne są też na YouTubie i Twitterze.

MSZ przyznało Fundacji także dwa granty w kwotach: 85,5 tys. zł na program "Regał" promujący czytelnictwo, a w 2020 r. 61,2 tys. zł na projekt "Zachowali godność w czasie próby. Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej".

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie