Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mumia kosmity faraona

Tadeusz Oszubski
Odkrycie grobowca z niezwykłą mumią przypisuje się dr. Viktorowi Lubekowi, archeologowi czeskiego pochodzenia, emerytowanemu wykładowcy na stanowym Uniwersytecie Pensylwanii.

<!** Image 3 align=none alt="Image 209948" sub="Mumia Osiruneta odkryta w sekretnym grobowcu">

Odkrycie grobowca z niezwykłą mumią przypisuje się dr. Viktorowi Lubekowi, archeologowi czeskiego pochodzenia, emerytowanemu wykładowcy na stanowym Uniwersytecie Pensylwanii.

Jak podają źródła (niemożliwe dziś do zweryfikowania), dr Lubek natrafił na ukrytą komorę grobową w małej piramidzie, usytuowanej w pobliżu piramidy, w której pochowano króla Senusereta II.

Archeolog zakładał, że w małej piramidzie znajdzie pochówek królowej, żony faraona. Zamiast tego miał natknąć się na szczątki mierzącej 150 cm istoty podobnej do człowieka, ale o nienaturalnie dużej czaszce i olbrzymich oczach. Zagadkową mumię pochowano zgodnie ze staroegipską tradycją, ale otaczały ją tajemnicze obiekty. Badacze zagadek przeszłości postawili hipotezę, że chodzi o jakieś urządzenia wykonane z twardego syntetycznego materiału o nieznanym składzie.<!** reklama>

Odkrycia dokonano już na początku 2003 roku, ale, jak twierdzą źródła, fakt ten ukrywano, bo taką decyzję podjął ówczesny zarząd egipskiego Departamentu Starożytności. W ostatnich latach jednak tę instytucję, jak cały Egipt, dotknęła polityczna zawierucha, być może więc brak konsekwencji w nadzorze tego, co tajne, sprawił, że informacje oraz fotografie wyciekły z archiwów departamentu.

- Mumia wydaje się obcego pochodzenia. Tego humanoida pochowano prawie cztery tysiące lat temu w sposób typowy dla staroegipskich dostojników - uważa Jeff Malice, badacz zagadek przeszłości i jeden z komentatorów zagadkowego znaleziska. - Zmumifikowane ciało nieustalonego dotąd pochodzenia oraz płci zostało pochowane z wielkim szacunkiem i troską. Zmarłego otoczono darami na ostatnią podróż, ale nie są to wyroby staroegipskiego rzemiosła, tylko wiele dziwnych obiektów, których archeolodzy nie byli w stanie zidentyfikować.

Inskrypcje odkryte w grobowcu podawać miały, że zmarły nosił imię Osirunet, czyli „Z Gwiazd” lub „Posłaniec Nieba”. Skąd ten osobnik wziął się na Ziemi, jak trafił do Egiptu i w jaki sposób stał się ważną postacią na królewskim dworze? To zagadka, jednak z treści inskrypcji w grobowcu wynika, Osirunet był doradcą faraona Senusereta II.

Wsparcie z kosmosu?

Zwierzchnik domniemanego kosmity był szczególną postacią wśród władców Egiptu. Senuseret II przeprowadził reformę państwa osadzając swych wysłanników na stanowiskach zarządców miast i prowincji. Mając dzięki temu pełną władzę nad krajem, nakazał wykonanie gigantycznych prac publicznych, ważnych dla kolejnych pokoleń Egipcjan, takich jak zamienienie na uprawne pola wielkich bagien otaczających oazę Fajum oraz przekopanie kanału od delty Nilu do Morza Czerwonego. Kanał Senusereta był prekursorem dzisiejszego Kanału Sueskiego. Stanowił drogę wodną tak szeroką, że mogły nią przepływać największe statki handlowe i okręty wojenne tamtej epoki. Czy przy realizacji tych wielkich dzieł pomagał faraonowi przybysz z kosmosu?

- Podobno każdy ekspert, który widział mumię, dochodził do wniosku, że nie są to szczątki człowieka, że to pozostałości istoty pozaziemskiego pochodzenia - zapewnia Jeff Malice. - Informacje zebrane w grobowcu wskazują, że ten przybysz z innego świata pełnił znaczącą rolę na dworze egipskiego króla. Kłopot w tym, że władze Egiptu wzdragają się na samą myśl o tym, że ich słynni przodkowie mogli zbudować swą kulturę przy pomocy innego gatunku i to bardzo zaawansowanego technologicznie, że ich dziedzictwo pochodzi z kosmosu.

Wielu badaczy stawiało już hipotezę, że cywilizacja starożytnego Egiptu rozkwitła dzięki pomocy kosmitów. Najsłynniejszym z nich jest Erich von Daeniken, współtwórca koncepcji paleoastronautyki zakładającej, że w przeszłości kosmici wielokrotnie lądowali na Ziemi i przyczynili się do rozwoju naszego gatunku.

Floryda milczy

Gdzie dziś znajduje się domniemana mumia kosmity i przedmioty, które zgodnie ze staroegipskim obyczajem włożono do grobowca, by towarzyszyły zmarłemu w jego ostatniej drodze? Jedno ze źródeł twierdzi, że szczątki i artefakty z grobowca zapakowano do samolotu, po czym dostarczono je do laboratoriów niewymienionego z nazwy uniwersytetu na Florydzie, by tam zostały zbadane przez specjalistów różnych dziedzin. Nic jednak nie wiadomo o wynikach analiz DNA, czy tajemniczych obiektów z krypty grobowej. Sprawa Osiruneta pozostaje zagadką.


Warto wiedzieć

Zwierzchnik Osiruneta

Przyjmuje się, że faraon Senuseret II władał Egiptem w latach 1882-1872 p.n.e., w epoce 12 dynastii. Pochowano go w piramidzie wzniesionej ok. 3 km na północ od El-Lahun, na skraju oazy Fajum.

Postawiono hipotezę, że ze względu na swe wielkie dokonania gospodarcze Senuseret II stał się pierwowzorem faraona z biblijnej opowieści o Hebrajczyku Józefie, wizjonerze i zarządcy staroegipskiego królestwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska