Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muszla wskaże drogę

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Podróże kształcą. Niektóre, jak choćby wyprawa pątniczym szlakiem do Santiago, kształcą jednocześnie ducha i umysł. Aby poszerzyć horyzonty, nie trzeba wcale wędrować. Można poczytać.

Podróże kształcą. Niektóre, jak choćby wyprawa pątniczym szlakiem do Santiago, kształcą jednocześnie ducha i umysł. Aby poszerzyć horyzonty, nie trzeba wcale wędrować. Można poczytać.

<!** Image 2 align=none alt="Image 176433" sub="Jedno ze zdjęć wykorzystanych w książce - fotografia lotnicza starówki Torunia / Fot. Tomasz Bielicki">Wydawnictwo Naukowe UMK opublikowało niedawno książkę poświęconą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Dzieło przebogate i niezwykle ciekawe, które łączy oznaczone muszlą pątnicze szlaki Polski i Hiszpanii.

<!** reklama>Uczeni ozdobili książkę tekstami opowiadającymi m.in. o miejscu spoczynku św. Jakuba i o tym, jak grób apostoła stał się celem pielgrzymów całego chrześcijańskiego świata. Napisali o tym, jak to było kiedyś i jak jest teraz, gdy szlak do Santiago przeżywa swój renesans. Książka nie jest jednak wyłącznie dziełem naukowym.

<!** Image 3 align=none alt="Image 176433" sub="Jose Antonio Fernandez z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie podczas fotograficznej dokumentacji odcinka szlaku św. Jakuba w naszym regionie / Fot. Tomasz Bielicki">Obok teoretyków głos zabierają również ci, którzy o tym, czym jest droga do Composteli, przekonali się na własne oczy. Swoje wrażenia opisali niezwykle barwnie, nie zawiedzie się więc ten, kto sięgnie po książkę tylko po to, by znaleźć w niej relacje z fascynujących podróży przez bardzo interesujące miejsca.

Wszystkie drogi w tej książce prowadzą do Santiago. Spora część tego dzieła poświęcona jest jednak polskim początkom szlaku, przede wszystkim tym odcinkom trasy, które wiodą przez kujawsko-pomorskie. Charakterystycznych muszli, jakimi droga jest oznaczona, pojawia się u nas coraz więcej. A i miejsc związanych z kultem świętego Jakuba, w regionie nie brakuje, można się o tym przekonać, czytając opublikowany w „Camino de Santiago...” tekst prof. Waldemara Rozynkowskiego z UMK.

Warto zastanowić się nad rozbudową pielgrzymkowej infrastruktury i nad tym, by jakubowe muszle wykorzystać dla promocji województwa. Apostoł na wszelkie takie przedsięwzięcia spogląda łaskawie, czego dowodzi choćby przykład jednej z położonych na pielgrzymkowym szlaku hiszpańskich wiosek. Po tym, gdy powstało w niej schronisko dla pątników, miejscowość zaczęły odwiedzać tysiące osób z całego świata.

Pomysłami, jak by tu można było wykorzystać szlak dla celów promocyjnych, dzieli się zresztą nasz redakcyjny kolega, Tomasz Bielicki.


O szlaku jakubowym

„Camino de Santiago - nie tylko droga. Historia i współczesność Szlaku św. Jakuba”. Pod red. Piotra Roszaka. Wydawnictwo Naukowe UMK. Toruń 2011.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska