Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe zaprasza na dwa popołudnia w toruńskim Ratuszu Staromiejskim

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Jacek Smarz
Brzmi to trochę groźnie: szkło uranowe, czyli z domieszką związków uranu, pierwiastka promieniotwórczego...

Szkła uranowego nie trzeba się jednak bać - specjaliści przekonują, że kontakt z tym tworzywem nie szkodzi zdrowiu. Przeciwnie, jest piękne, a oglądanie pięknych przedmiotów poprawia nastrój. Szkło uranowe może być żółte, zielone, a nawet mlecznobiałe (wtedy nazywane bywa szkłem waze-linowym). Przez lata służyło i służy do wyrobów dekoracyjnych i codziennego użytku.

Kolekcjonerem wyrobów z takiego szkła jest ambasador Peru w Polsce Jego Ekscelencja Albert Salas Barahona. Na zbiór pana ambasadora składają się pochodzące z europejskich wytwórni przedmioty sztuki użytkowej, m.in. zastawa stołowa, świeczniki, wazony, flakony do perfum, przyciski do papieru.

Zwykle to w sierpniu takie produkty cieszą się największą popularnością. Sprzedawcy stosują więc odpowiednie triki. W promocji może być drożej niż na przykład w tej chwili bez promocji. Zobacz także: TOP 7 Najlepszych dentystów w Toruniu zdaniem Czytelników "Nowości"Większość przyborów szkolnych jest droższa niż rok temu. W sierpniu, gdy rodzice ruszą do sklepów, sprzedawcy zaczną  ich kusić promocjami. Czy to tylko tani chwyt? Całkiem możliwe, że bardziej opłaca się iść na takie zakupy jeszcze w lipcu. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>

Szkolne zakupy 2019. Handlowcy kuszą specjalnymi promocjami

Tę kolekcję od miesiąca można oglądać w toruńskim Muzeum Okręgowym. A jutro, w środę 24 lipca o godz. 17, o wystawie opowie JE Alberto Salas Barahona. Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim przy wystawie szkła uranowego. Wstęp jest wolny.

Z Wilna do Torunia

W czwartek o godz. 16 natomiast toruńskie Muzeum Okręgowe zaprasza do Ratusza na kolejne spotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”. Cykl poświęcony jest znakomitym polskim malarzom i rzeźbiarzom XX-wiecznym. Tym razem bohaterem wieczoru będzie artysta związany z Toruniem, Tymon Niesiołowski.

Urodzony w 1882 roku i wychowany we Lwowie malarz był uczniem Józefa Mehofera, Stanisława Wyspiańskiego i Teodora Axentowicza. Mieszkał i tworzył w Krakowie, Zakopanem i Wilnie, gdzie pracował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. Jak wielu pracowników USB, po II wojnie przyjechał do Torunia, by współtworzyć Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Zmarł w 1965 roku.

Był sobie hotel Kosmos

Niepublikowane zdjęcia Torunia z lat 70! Osiedla w budowie, ...

Sylwetkę i twórczość Ty-mona Niesiołowskiego przybliży starsza kustosz Anna Krop-lewska-Gajewska, autorka katalogu „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu”.

Bilety są po 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

W cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując” mowa będzie jeszcze o Andrzeju Wróblewskim (8 sierpnia), Zdzisławie Beksińs-kim (22 sierpnia), Władysławie Hasiorze (5 września) i Tadeuszu Kantorze (19 września).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska