Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Twierdzy Toruń. Otwarcie 6 listopada! Obiekt robi wrażenie! Zobaczcie zdjęcia!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W Muzeum Twierdzy Toruń trwa montaż aranżacji. Gotowy jest już m.in. forteczny plac zabaw i dydaktyczna plantacja roślinności fortecznej
W Muzeum Twierdzy Toruń trwa montaż aranżacji. Gotowy jest już m.in. forteczny plac zabaw i dydaktyczna plantacja roślinności fortecznej Jacek Smarz
Kilka dni temu w Muzeum Twierdzy Toruń zakończył się pierwszy etap odbioru aranżacji. Swoje stanowiska w Koszarach Bramy Chełmińskiej zajmują repliki dział, modele fortecznych budowli oraz wiele oryginalnych pamiątek związanych z toruńską twierdzą, garnizonem czy poligonem.

Do tej pory Toruń był nazywany miastem Kopernika i piernika, teraz do tego duetu będzie można dorzucić jeszcze Marsa, Aresa czy innego boga wojny. Pomimo tego, że na pierwszym planie naszej wizytówki, czyli panoramy wiślanej, są mury obronne, związana z nimi historia pozostawała w cieniu, a potencjał jaki kryje się w zabytkach toruńskiej twierdzy, nie był w pełni wykorzystany. Niewiele jest takich miast, gdzie można krok po kroku prześledzić kolejne fazy rozwoju fortyfikacji od średniowiecza do II wojny światowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest właśnie Toruń.

Muzeum Twierdzy Toruń. Kiedy otwarcie?

Już niebawem wszystkie te atrakcje i ciekawostki będzie można zaaplikować sobie w jednej, bardzo smakowitej pigułce. W Koszarach Bramy Chełmińskiej, jak wiadomo, powstaje Muzeum Twierdzy Toruń. Jego podwoje mają się otworzyć 6 listopada. W jednym miejscu będzie można prześledzić rozwój toruńskich fortyfikacji poczynając od lokacji miasta, a kończąc na roku 1944, czyli na umocnieniach, jakie wokół Torunia wznieśli Niemcy, głównie rękami żydowskich więźniarek ulokowanych pod miastem filii KL Stutthof.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Zaniedbany wcześniej obiekt sąsiadujący z dworcem autobusowym, stanie się kolejną atrakcją turystyczną miasta. Roboty budowlane zakończyły się kilka miesięcy temu, teraz trwa montaż ekspozycji. Ci, którzy ostatnio przechodzili lub przejeżdżali obok nowego oddziału Muzeum Okręgowego, z pewnością zauważyli, że na nasypie pojawiła się ostatnio nowa roślinność. Twierdza działała niczym ogromny mechanizm złożony z wielu elementów. Żaden z nich, bez względu na rozmiar, nie był przypadkowy. To co rosło na fortecznych stokach bądź w ich sąsiedztwie, również było częścią systemu. O tym będzie się można przekonać zwiedzając forteczną plantację dydaktyczną.

Od strony ul. Uniwersyteckiej, poza plantacją, widać również forteczny plac zabaw. A co się dzieje wewnątrz? Kilka dni temu zakończył się odbiór pierwszego etapu aranżacji. Na swoje miejsce trafiła już m.in. replika falkonetu z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 1610 roku podczas bitwy pod Kłuszynem artylerzyści hetmana Żółkiewskiego przy pomocy dwóch falkonetów złamali opór szwedzkiej piechoty. Być może wcześniej uczyli się z nich strzelać celując z ruin zamku krzyżackiego do tarcz ustawionych na Kępie Bazarowej? Ośrodkiem szkolenia artylerzystów Toruń stał się na początku XVII wieku.
Do Muzeum Twierdzy Toruń trafiła również replika pruskiego moździerza, a wcześniej stanowisko ekspozycyjne zajęła oryginalna mobilna wieżyczka artyleryjska z końca XIX wieku. O tym jednym z najcenniejszych eksponatów toruńskiego muzeum już pisaliśmy.

Warto przeczytać

Twierdza Toruń - historia

Koszary Bramy Chełmińskiej powstały w latach 80. XIX stulecia. Stacjonowało w nich 150 - 180 żołnierzy zabezpieczających Nową Bramę Chełmińską. Brama niestety się nie zachowała, podobnie jak pozostałe wzniesione przez Prusaków tego typu obiekty. W muzeum będzie je można zobaczyć na zdjęciach, poza tym częścią wystawy będzie makieta jednej z nich - Bramy Bydgoskiej. W Muzeum Twierdzy Toruń będzie można również zobaczyć makiety Przyczółku Mostowego, fortyfikacji nadwiślańskich, model toruńskiego fortu głównego, fortu pośredniego oraz bastionu.

Ekspozycja muzeum będzie nowoczesna, jednak jej lwią częścią są oryginalne pamiątki związane z toruńskim garnizonem, poligonem i twierdzą. Szturm na muzeum można sobie zaplanować na początek listopada. Miejmy nadzieję, że zaraza nie pokrzyżuje nam szyków.

Warto przeczytać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska