Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum zaprasza nocą: za darmo, z dodatkowymi atrakcjami

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
„Życie codzienne” - obraz  Hasaniego Thabiti Mchisy z nowej wystawy w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
„Życie codzienne” - obraz Hasaniego Thabiti Mchisy z nowej wystawy w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika Archiwum muzeum
W taką noc nawet dzieci nie należy zaganiać zbyt wcześnie do łóżek. Przeciwnie, warto wybrać się z nimi na wyjątkową wycieczkę - w przeszłość.

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w sobotę na „Toruńską Noc Muzealną”, pierwszą z czterech zaplanowanych na ten rok. Ta noc - z okazji przypadającego w poniedziałek Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - przebiegać będzie pod hasłem „Ich pasja - nasze dziedzictwo kulturowe”. Będzie okazja nie tylko obejrzeć za darmo wystawy, ale i bliżej poznać postaci nietuzinkowych ludzi, którzy wzbogacili muzea Torunia lub poszerzyli wiedzę o historii.

Badacze mimo wszystko

Przez cztery godziny sobotnim późnym wieczorem otwarte będą: Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, zbiory sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.

Przy Łaziennej, gdzie od niedawna czynna jest interaktywna i multimedialna ekspozycja obrazująca dzieje Torunia od prahistorii po pierwsze po wojnie wolne wybory samorządowe w 1990 roku, odbędzie się sześć prelekcji, które wygłoszą kuratorzy wystaw.

Leszek Kucharski dwukrotnie opowie o archeologach Gotfrydzie Ossowskim i Jacku Delekcie. XIX-wieczny badacz Gotfryd Ossowski prowadził badania m.in. w podchełmińskim Kałdusie, współpracując z Towarzystwem Naukowym w Toruniu. Dysponując niewielkimi środkami na badania dokładał do nich z własnego majątku, aż popadł w biedę. Zmarł na Syberii pracując tam na budowie. Pochodzący z Małopolski Jacek Delekta był przedwojennym kierownikiem Działu Przedhistorycznego Muzeum Miejskiego w Toruniu, badaczem kultury łużyckiej. Zginął w obozie w Oświęcimiu.

O fotografiach toruńskiej architektury wykonanych w czasie okupacji hitlerowskiej przez Kurta Grimma mówić będzie Iwona Kucharska, a Katarzyna Pietrucka przedstawi pierwsze plenerowe zdjęcia Torunia.

Hojni darczyńcy

W Kamienicy pod Gwiazdą Katarzyna Paczuska przybliży postać Tadeusza Wierzejskiego. To jego dar stał się zaczynem poświęconego sztuce Dalekiego Wschodu oddziału Muzeum Okręgowego. Ten krakowski antykwariusz swoje zbiory podarował też muzeom w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Oprócz przedmiotów z daru tego kolekcjonera pokazywanych na stałej wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą, będzie okazja zobaczenia otwartej kilka dni temu wystawy pt. „W cieniu słomkowego kapelusza. Kultura Wietnamu”. Na tę wystawę składają się wietnamskie dzieła sztuki użytkowej wypożyczone m.in. z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Także prywatna darowizna stała się powodem otwarcia Muzeum Podróżników - pamiątki z licznych egzotycznych podróży, swoich i swego męża Tony’ego Halika podarowała Toruniowi Elżbieta Dzikowska. O popularnym dziennikarzu i podróżniku rodem z Torunia Tonym Haliku i jego barwnym, życiu opowie w muzeum jego imienia Magdalena Nierzwicka.

Również na tych, którzy sobotnią nocą odwiedzą placówkę przy Franciszkańskiej czeka - oprócz stałej ekspozycji - zupełnie nowa wystawa czasowa (wernisaż w piątek 15 kwietnia). Będą mieli okazję poznać fascynującą sztukę ludową z serca Afryki. Na ekspozycję pt. „Kresy, biesy i lampart w cętki. Dzieła artystów ludowych z Tanzanii i Mozambiku” złożą się dzieła ze zbiorów Ewy i Eugeniusza Rzewuskich, którzy od lat zafascynowani są sztuką ludową znad rzeki Rowumy.

Totemy i zwierzęta

Tingatinga, shetani i ujamaa - te egzotycznie brzmiące wyrazy oznaczają trzy style w sztuce mozambicko-tanzańskiego pogranicza. Nazwa tingatinga wywodzi się od nazwiska Edwarda Tingatingi, który tworzył naiwne w przekazie, niezwykle barwne obrazy, przedstawiające zwierzęta w baśniowej scenerii albo scenki z codziennego życia.

Odrealnione, groteskowe - i często ażurowe - są również rzeźby w stylu shetani. Za to rzeźby ujamaa przypominają słupy-totemy, na których postaci są z sobą splecione. Te trzy style reprezentowane będą na wystawie w Muzeum Podróżników.

Warto wiedzieć: Prelekcje kuratorów

Toruńska Noc Muzealna, sobota 16 kwietnia 2016, godz. 18.00-22.00.

Muzeum Historii Torunia:
18.30, 20.00 - „Gotfryd Ossowski i Jacek Delekta - wielcy pasjonaci archeologii”;
19.00, 20.30 - „Zabytki architektury toruńskiej oczami okupanta. Fotografie Kurta Grimma ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”;
19.30, 21.00 - „Pierwsze fotografie plenerowe Torunia pięknym dowodem dziedzictwa kulturowego”

Kamienica pod Gwiazdą:
18.30, 20.00 - „Ekspozycja Kamienicy pod Gwiazdą pomnikiem kolekcjonerstwa Tadeusza Wierzejskiego”

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika:
19.00, 21.00 - „Życie pełne pasji - kolekcja pamiątek Tony’ego Halika w Muzeum Podróżników”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska