Na co zwrócić uwagę przy wyborze pełnoklatkowego bezlusterkowca?

Materiał informacyjny Nikon
Aparaty bezlusterkowe to kolejne odkrycie w świecie fotografii. Mają wszystkie zalety lustrzanek, a jednocześnie pozbawione są ich wad. Lekkie, poręczne i wygodne w użytkowaniu. A do tego zdolne do robienia dobrych zdjęć nawet w najtrudniejszych warunkach. Jak wybrać najlepszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec? Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu bez luster?

Aparat bezlusterkowy a lustrzanka – czym się różnią?

Lustrzanka to konstrukcja wywodząca się z czasów analogowych. Kiedy zdjęcia zapisywały się jeszcze na kliszy, jedynym sposobem, żeby je „podejrzeć” było zamontowanie w aparacie luster. Lustra pozwalają na odbicie światła (przechodzi przez kolejne elementy aparatu) i pokazują obraz, który ma zapisać się na matrycy w wizjerze. Wraz z rozwojem technologii cyfrowej w lustrzankach pojawiła się opcja tzw. Live View. Matryca aparatu wyświetlała obraz na wyświetlaczu, pozwalając na dokładne wykadrowanie sceny. Na podstawie tego rozwiązania powstał aparat bezlusterkowy. Bo skoro matryca w lustrzance mogła dawać już podgląd fotografowanej sceny, lustra wydały się niepotrzebne.

W pełnoklatkowym bezlusterkowcu światło wpada przez obiektyw i trafia bezpośrednio na matrycę. W aparacie nie ma luster, które muszą się podnosić i opadać, dzięki czemu bezlusterkowiec działa szybciej niż lustrzanka. Aparatem bezlusterkowym można robić szybkie serie zdjęć jedno po drugim.

Bezlusterkowca od lustrzanki różni też szybkość migawki. W aparacie znajduje się migawka mechaniczna (taka jak w lustrzance) i elektroniczna. Daje to dwie korzyści. Po pierwsze – bardzo krótkie czasy, a po drugie – zdjęcia całkowicie bez dźwięku. Fotografując bezlusterkowcem, można wybrać rodzaj migawki lub używać obu jednocześnie.

Aparat bezlusterkowy lepiej niż lustrzanka radzi sobie z nagrywaniem filmów. Ruchome obrazy w rozdzielczości 4K to dla bezlusterkowca oczywistość. Lustrzanka przeznaczona jest typowo do robienia zdjęć.

Wizjer optyczny a elektroniczny

Lustrzanki wyposażone są w klasyczny wizjer optyczny. Patrząc przez niego, widać świat taki, jaki jest w rzeczywistości. W pełnoklatkowym bezlusterkowcu ze względu na brak luster znajduje się wizjer elektroniczny. Obraz w tym wizjerze może być zniekształcony, ale nie w tak zaawansowanych aparatach jak Nikon. Wizjer elektroniczny daje więcej możliwości niż optyczny. Można wyświetlić na nim poziomicę, histogram i bardzo dokładnie wykadrować i wyostrzyć zdjęcie. Aparaty z wizjerem elektronicznym poleca się początkującym fotografom. Podczas zmiany parametrów od razu widać, jak wpływa to na wygląd zdjęcia.

W aparacie bezlusterkowym nie ma też problemu z front- i backfocusem, który pojawia się w lustrzankach. Matryca w bezlusterkowcach automatycznie ustawia ostrość, dlatego nie zdarzają się żadne „pomyłki”, jak to bywa w lustrzankach (podczas robienia zdjęcia lustrzanka informuje, że ostrość jest dobrze ustawiona, a ostatecznie na zdjęciu ta ostrość przesuwa się albo przed obiekt, albo za nim).

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Skoro wybór padł już na pełnoklatkowy bezlusterkowiec, czas na przegląd jego najważniejszych funkcji. Co brać pod uwagę przy wyborze? Czym powinien cechować się dobry aparat bezlusterkowy, żeby robić nim idealne zdjęcia?

Materiał, konstrukcja i rozmieszczenie przycisków

Aparat powinien pewnie leżeć w dłoni i być stosunkowo lekki, jeśli pracuje się z nim przez dłuższy czas. Nikon stosuje w swoich bezlusterkowcach ten sam wytrzymały stop magnezu co w lustrzankach, jednak dużo lżejszy. Dzięki temu aparat można zabrać ze sobą wszędzie i nie odczuwać jego ciężaru. Dodatkowa ochrona przed kurzem i zachlapaniem zabezpiecza aparat przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zdjęcia na plaży czy podczas deszczu nie będę mu straszne. W bezlusterkowcach z serii Z zadbano o ergonomiczne rozmieszczenie przycisków, co zapobiega zmęczeniu przy fotografowaniu i zmianie ułożenia palców. Dostęp do wszystkich elementów sterujących jest na tyle łatwy, że w dowolnym momencie można tuż przed zrobieniem zdjęcia zmienić ustawienia.

Stabilizacja obrazu

To, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze bezlusterkowca, to funkcja stabilizacji obrazu. W aparatach bezlusterkowych wbudowana jest ona w korpus. Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon posiada funkcję redukcji drgań VR i stabilizuje obraz nawet w 5 kierunkach – w poziomie, w pionie, X, Y oraz przechylenie. Stabilizacja działa też przy dodatkowych obiektywach bez redukcji drgań. Zaawansowana stabilizacja obrazu umożliwia otwarcie migawki na dłuższy czas.

Praktyczne rozwiązania

Aparaty znanych producentów, takich jak Nikon, to modele z najwyższej półki cechujące się i matrycą o wysokiej rozdzielczości, i sprawnym procesorem zapewniającym doskonałą jakość zdjęć. To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze bezlusterkowca, to jego dodatkowe funkcje i możliwości. Praktycznym rozwiązaniem są dwa gniazda kart pamięci. Dzięki nim na jednej karcie można zapisywać np. zdjęcia, a na drugiej filmy. Lub na jednej obrazy w formacie RAW, a na drugiej w JPEG. Dwie karty świetnie sprawdzą się podczas dłuższych wyjazdów, kiedy nie ma czasu i możliwości na zgrywanie zdjęć.

Aparat bezlusterkowy z powodzeniem można zamienić w jeszcze bardziej profesjonalny sprzęt. A to wszystko dzięki różnorodnym obiektywom. W bezlusterkowcach Nikon z mocowaniem Z zastosowano większą średnicę otworu, co pozwala na robienie jeszcze lepszych ujęć nawet przy słabym oświetleniu. Wybierając pełnoklatkowy bezlusterkowiec warto zwrócić uwagę, jak wiele akcesoriów jest do niego dostępnych i czy aparat może posłużyć np. do profesjonalnego nagrywania filmów. Aparat dla początkującego użytkownika powinien mieć też wybór gotowych ustawień, co na początku ułatwi robienie dobrych zdjęć. Dzięki niestandardowym parametrom obraz można dostosować do własnych preferencji i tworzyć unikalne kompozycje.

Aparat bezlusterkowy to równie profesjonalny sprzęt co lustrzanka. Najnowocześniejsze modele dają ogromne możliwości podczas fotografowania i nagrywania filmów. Bezlusterkowiec Nikon z dużą średnicą otworu doskonale sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Będzie pomocny przy nagrywaniu vlogów, a nawet bardziej profesjonalnych produkcji.

Wideo

Dodaj ogłoszenie