Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Górze Zamkowej w Kowalewie prowadzono badania archeologiczne

Karolina Rokitnicka
Burmistrz Andrzej Grabowski przekazał młodym archeologom monografię gminy Kowalewo
Burmistrz Andrzej Grabowski przekazał młodym archeologom monografię gminy Kowalewo Nadesłana
Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od 2005 roku prowadzą prace badawcze nad zamkami krzyżackimi. W Kowalewie Pomorskim prowadzili wykopaliska podczas ubiegłych wakacji. W tym roku wrócili.

Młodzi badacze pracowali pod okiem opiekunów: Marcina Wiewióra, Bogusza Wasika i Agaty Momot.
[break]
- Archeolodzy od dwóch lat rozkopują najwyższy punkt w mieście, chcąc ustalić, co kryje teren. Gmina Kowalewo Pomorskie aktywnie wspiera młodych poszukiwaczy skarbów, udostępniając nieodpłatnie obiekt Centrum, gdzie uczniowie śpią i składują znaleziska - mówi asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska.
Krąży wiele ciekawych opowieści dotyczących tego miejsca, między innymi o korytarzu łączącym kowalewską twierdzę z zamkiem w Golubiu, zasypanych kryptach czy pozostałościach po kościele ewangelickim. Jest szansa na potwierdzenie lub obalenie tych legend.
Częściowo podsumowano już efekty prac wykopaliskowych z tego i ubiegłego roku.
Wykładowcy przekazali burmistrzowi Andrzejowi Grabowskiemu opracowanie wyników badań archeologiczno-architektonicznych zamku krzyżackiego. W czasie prac w 2013 r. wykonano 7 wykopów badawczych.

- Udało się znaleźć kilka perełek kolekcjonerskich, między innymi dachówki, cegły glazurowane zielone, schody piwniczne i ławy fundamentowe. W tym roku szukano potwierdzenia dokładnej lokalizacji zamku krzyżackiego. Odnaleziono punkty, które to wskazują. Efekty tegorocznej pracy poznamy dopiero po zbadaniu i oznaczeniu próbek i znalezionych elementów - dodaje Karolina Kowalska.
- Z niecierpliwością czekam na zakończenie prac badawczych. Od dawna mamy plany zagospodarowania Góry Zamkowej. Jest to piękne miejsce na lokalizację amfiteatru z oświetleniem, nagłośnieniem i miejscem dla widowni. Studenci są z sympatią traktowani przez mieszkańców, kowalewiacy chwalą ich za otwartość i kulturę. Czekam na efekty tegorocznej pracy i do zobaczenia za rok - mówił w czasie pożegnania burmistrza Andrzej Grabowski.
Warto wspomnieć, że drewniany zamek w Kowalewie wybudowali Krzyżacy prawdopodobnie po roku 1235. W wyniku wielu najazdów został on doszczętnie zniszczony. W latach 1277-1303 wzniesiono zamek kamienno-ceglany. Ten z ziemią zrównali Szwedzi. W 1685 roku podjęto uchwałę o odbudowie zniszczonej warowni, jednak zaniechano jej ze względów finansowych. W drugiej połowie XIX wieku obiekt rozebrano. Cegły z rozbiórki przeznaczono na budowę
kościoła. W 1911 roku w miejscu średniowiecznej warowni wybudowano wodociągową wieżę ciśnień. Czynna była do połowy lat
dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

Warto wiedzieć
Efekty badań archeologów można obejrzeć na stronie internetowej www.archeozamki.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska