Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jakim etapie jest historyczno-turystyczny Szlak Kopernikowski?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Podpisanie umowy licencyjnej dot. Szlaku Kopernikowskiego
Podpisanie umowy licencyjnej dot. Szlaku Kopernikowskiego Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Marszałkowie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego spotkali się w czwartek 14 lipca 2022 roku we Fromborku. Piotr Całbecki, Mieczysław Struk oraz Gustaw Marek Brzezin podpisali umowy licencyjne dotyczące wspólnie tworzonego Szlaku Kopernikowskiego.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Szlak Kopernikowski. Podpisanie umów licencyjnych

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia przez marszałków kwiatów na grobie Mikołaja Kopernika w katedrze archidiecezji warmińskiej. W czasie spotkania została podpisana umowa licencyjna na korzystanie z grafiki i logotypu Szlaku Kopernikowskiego. Gospodarz szlaku symbolicznie przekazał pozostałym marszałkom CoperniCoiny - żetony, które w wirtualnej formie można otrzymać między innymi podczas udziału w konkursach czy odwiedzając miejsca związane z Kopernikiem. Zgromadzone tokeny można wymieniać na nagrody rzeczowe.

Polecamy

- Dołączamy do pięknej trasy, która już funkcjonuje w województwie warmińsko-mazurskim. Deklaruję, że zadbamy o to, by niczego nie zabrakło tej pięknej idei. To nie jedyny szlak w naszym województwie, mamy już Camino de Santiago - najstarszy szlak pielgrzymkowy, część polskiego szlaku Camino Polaco przebiega przez nasz region. Takie inicjatywy to nie tylko promocja regionu czy ważnych postaci z regionu jak Mikołaj Kopernik, ale także rozwój turystyki – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Polecamy

Szlak Kopernikowski w województwie warmińsko-mazurskim jest już oznakowany i liczy blisko 300 km. W naszej części szlaku, który na mapie jest wyznaczoną przez miejsca związane z Kopernikiem pętlą we wschodniej części regionu, znajdą się: Toruń, Piwnice, Świerczynki, Zamek Bierzgłowski, Bierzgłowo, Grzywna, Chełmża, Nawra, Grzybno, Unisław, Starogród, Kałdus, Chełmno, Grudziądz, Dusocin, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Brodnica, Wielki Głęboczek, Kaszczorek, Złotoria, Włocławek i Wąbrzeźno. W rejonie Dusocina nasza pętla połączy się z odcinkiem pomorskim w kierunku Kwidzyn-Sztum-Malbork-Elbląg, zaś w rejonie Wielkiego Głęboczka z odcinkiem warmińsko-mazurskim w kierunku Kurzętnika.

Listy podpisano w marcu

Dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego podpisane zostały 24 marca w Toruniu. Pod pierwszym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin patrona toruńskiej Alma Mater.

Kujawsko-pomorski odcinek szlaku wyznaczyła rada ekspercka złożona z historyków, muzealników oraz specjalistów zajmujących się turystyką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska