Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kogo głosować? Zobacz narzędzia porównujące kandydatów i kandydatki do Parlamentu Europejskiego

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
n360, Polska Press Grupa
Jeśli nie wiesz jeszcze, na kogo oddać głos w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, skorzystaj z dostępnych w internecie badań preferencji wyborczych.

W niedzielę 26 maja Polki i Polacy pójdą do urn, by zagłosować na kandydatów i kandydatki do Parlamentu Europejskiego.

Choć w poprzednich wyborach europejskich frekwencja w Polsce była bardzo niska - nieprzekraczająca 25% - tym razem atmosfera debaty politycznej w Polsce jest na tyle gorąca, że wydaje się, że pójdziemy do urn chętniej niż zwykle.

Jak głosujemy?

Na karcie do głosowania zaznaczamy tylko jedno nazwisko. Głosujemy na konkretną osobę, i w ten sposób jednocześnie na listę - a więc ugrupowanie - które reprezentuje nasze poglądy w sprawach europejskich. Nie trzeba głosować na "jedynkę", czyli nazwisko ze szczytu listy, gdzie najczęściej pojawiają się osoby znane i rozpoznawalne. Twój głos oddany na osobę na końcu danej listy zlicza się do jej ogólnego wyniku - nawet jeśli wybrana przez Ciebie osoba nie zostanie europosłem, głos oddany na nią zwiększy szansę tego konkretnego ugrupowania na uzyskanie mandatu.

Innymi słowy, liczba wszystkich głosów oddana na daną listę finalnie skutkuje otrzymaniem mandatów. Im więcej głosów, tym więcej mandatów otrzyma dane ugrupowanie. Próg wyborczy wynosi 5%.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce głosujemy w 13 okręgach. Wybierzemy 52 europosłów, z czego 51 rozpocznie pracę w Brukseli i Strasburgu, zaś osoba 52. będzie na razie "rezerwowa" - jego lub jej miejsce w europarlamencie zwolni się dopiero w wyniku Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z grona państw należących do Unii Europejskiej.

W Parlamencie Europejskim nasi europosłowie i europosłanki współpracować będą wśród 751 osób wybranych z całej Unii. Ich kadencja trwa 5 lat. W europarlamencie zrzeszeni są w grupy (frakcje) połączone wspólnymi programami. Frakcja musi zrzeszać minimum 25 europosłów z minimum 7 krajów, żadne ugrupowanie polskie nie może zatem samodzielnie stworzyć odrębnej frakcji.

Ale na kogo głosować? Testy preferencji wyborczych

W internecie dostępne są różnorodne narzędzia, które pomogą Ci zapoznać się z programem ugrupowań oraz kandydatów i kandydatek. Jeśli masz wątpliwości, chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o programach, a przede wszystkim sprawdzić zgodność swoich poglądów z osobami, które startują, skorzystaj z testów i badań preferencji wyborczych.

Test preferencji wyborczych

- zawiera pytania o najważniejsze europejskie kwestie poruszane w kampanii. Rozwiązanie naszego testu zajmie Ci krótką chwilę, z wyniku dowiesz się, go którego ugrupowania jest Ci najbliżej.

Porównywarka poglądów stworzona przez Stowarzyszenie Mam prawo wiedzieć jest bardzo rozbudowana i zawiera kilkanaście pytań, które stowarzyszenie zadało także osobom kandydującym. Po wypełnieniu testu otrzymasz informację o zgodności Twoich poglądów z konkretnymi kandydatami i kandydatkami. Ranking pokaże także, od których nazwisk i ugrupowań jest Ci najdalej.

Latarnik Wyborczy po wypełnieniu testu składającego się z 24 pytań pokaże Ci procent zgodności z ugrupowaniami, które startują w wyborach. Możesz także zobaczyć konkretne odpowiedzi komitetów na zadane pytania.

Inne ciekawe narzędzie to nawigator wyborczy Eurandi opracowany przez naukowców z Włoch i Szwajcarii. Po odpowiedzi na 22 pytania otrzymamy informację o zgodności naszych poglądów ze stanowiskiem europejskich ugrupowań. Możemy też zaznaczyć, które kwestie są dla nas najistotniejsze, a które bez znaczenia.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska