Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na "Kontakcie" najmocniej zabrzmiał starożytny epos

Scena z „Iliady” Homera w wykonaniu artystów ze Słowenii. Spektakl otrzymał Grand Prix „Kontaktu”
Scena z „Iliady” Homera w wykonaniu artystów ze Słowenii. Spektakl otrzymał Grand Prix „Kontaktu” Peter Uhan/archiwum spektaklu
Owacją na stojąco - tak nagrodzili słoweński spektakl widzowie festiwalu „Kontakt”. Odczucia publiczności okazały się zgodne z opinią jury. „Iliada” z Lublany to triumfatorka tegorocznego festiwalu.

Trzy nagrody, w tym najważniejszą, Grand Prix, zakończonego w sobotę w Toruniu 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” otrzymali twórcy ze Słowenii za spektakl „Iliada” według Homera w reżyserii Jermeja Lorenciego. Przedstawienie powstało w koprodukcji Słoweńskiego Teatru Narodowego w Lublanie, Teatru Miejskiego w Lublanie i centrum „Cankarjev Dom”. Jak w imieniu jury mówił prof. Dariusz Kosiński, teatrolog, „Iliada” została doceniona za nowatorski kształt teatralny, oryginalną adaptację eposu Homera i - przede wszystkim - za precyzyjne połączenie ruchu, głosu i muzyki. Kompozytor Branko Rožman oraz wykonawcy muzyki w słoweńskim widowisku otrzymali też nagrodę za najlepszą oprawę dźwiękową spektaklu. „Iliadę” swoim wyróżnieniem uhonorowali ponadto dziennikarze i krytycy akredytowani przy festiwalu.

Za najlepszego reżysera festiwalu uznana została Yana Ross. Doceniono ją jako twórczynię spektaklu „Mewa” według Antoniego Czechowa w Teatrze Miejskim w Reykjaviku. Odbierając nagrodę Yana Ross dziękowała po polsku. Urodzona na Łotwie, a wychowana w Europie, Rosji i Ameryce reżyserka ma w swoim bogatym dorobku twórczym m.in. dwa przedstawienia przygotowane na scenie TR Warszawa. Jak mówiła, czuje się zatem także trochę... Polką.

Jury postanowiło nie przyznawać indywidualnych nagród aktorskich, doceniając wielką wartość zespołowych kreacji, jakie można było podziwiać na festiwalu. Nagrodą aktorską wyróżniło cały zespół teatru De Warme Winkel z Utrechtu (holenderski teatr pokazał spektakl pt. „Gawriło Princip”) .

W konkursie wzięło udział dziesięć spektakli z ośmiu krajów: Niemiec, Belgii, Holandii, Słowenii, Islandii, Polski, Stanów Zjednoczonych i Chile. W jury zasiadali teatrolodzy: Ramune Marcinkevičiūtė z Litwy, Thomas Irmer z Niemiec i Dariusz Kosiński z Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska