Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kościoły, kamienice, fortyfikacje, pałace i dwory

Lucyna Budniewska
60 tysięcy złotych dotacji przeznaczono na konserwację fragmentu sklepienia i ściany wschodniej kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła w Toruniu
60 tysięcy złotych dotacji przeznaczono na konserwację fragmentu sklepienia i ściany wschodniej kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła w Toruniu Grzegorz Olkowski
Województwo kujawsko-pomorskie może poszczycić się wieloma bezcennymi zabytkami. Aby zachować to dziedzictwo, potrzebne są jednak pieniądze. Radni sejmiku zdecydowali, że na remonty blisko 200 regionalnych zabytków trafi w tym roku ponad 7 milionów złotych.

[break]
Niemal 200 zadań - prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych związanych z ochroną zabytkowych obiektów Kujaw i Pomorza ma szansę na realizację w 2016 roku dzięki wsparciu samorządu województwa. Pieniądze te pochodzą ze środków budżetowych oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączna wartość przyznanego dofinansowania to 7,2 miliona złotych.

- Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach - podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Ile dla Torunia?

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie na prace w zabytkach w 2016 roku zakończył się w grudniu. Zarząd województwa zaproponował udzielenie dofinansowania na 191 przedsięwzięć. Uchwałę w tej sprawie przyjął podczas ostatniej sesji sejmik województwa. Kwoty dofinansowania wynoszą od 10 do 80 tysięcy złotych.

PRZECZYTAJ:Gotyk dla wnuków i turystów

Na toruńskie zabytki przypadło w sumie 395 tysięcy zł. Dofinansowanie przyznano między innymi parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP na wykonanie prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym kościoła (80 tysięcy złotych), 60 tysięcy przeznaczono na konserwację fragmentu sklepienia i ściany wschodniej kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, a 30 tysięcy na remont dachu plebanii kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej.

Parafii prawosławnej św. Mikołaja w Toruniu na prace konserwatorskie i restauratorskie przy obiektach cerkiewnych przyznano 20 tys. złotych i tyle samo Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów na konserwację i restaurację barokowego intarsjowanego tabernakulum.

60 tysięcy ma trafić na konserwację elewacji lewego skrzydła koszar Fortu IV im. Żółkiewskiego w Toruniu. Dofinansowanie przyznano także właścicielom zabytkowych kamienic na starówce, Towarzystwu Naukowemu w Toruniu, Instytutowi Geografii PAN, UMK (10 tysięcy zł na badania i konserwację srebrnych opraw księcia Albrechta Hohenzollerna ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej) i kilku innym instytucjom.

A ile dla Bydgoszczy?

Do Bydgoszczy trafi natomiast 410 tysięcy złotych, między innymi na prace przy młynach Rothera, konserwację organów w parafii katedralnej pod wezwaniem św. Marcina i Mikołaja oraz remont kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy.

Nie zapomniano także o mniejszych miejscowościach w regionie. Pieniądze trafią między innymi na prace konserwatorskie przy wieży kościoła Andrzeja Apostoła w Brudzawach (powiat brodnicki), dwa etapy remontu dachu kościoła Narodzenia NMP w Czarżu (powiat bydgoski), prace konserwatorsko-restauratorskie polichromii kościoła świętego Mateusza w Ostrowie nad Gopłem (powiat inowrocławski), remont elewacji klasztoru w Markowicach w powiecie mogileńskim oraz remont dachu pałacu w Bąkowie w powiecie świeckim.

Dziedzictwo zobowiązuje

W powiecie toruńskim dotacja trafi między innymi na konserwację elewacji kościoła w Papowie Toruńskim, wymianę pokrycia dachowego i inne prace w dawnym budynku browaru i budynku mieszkalnym przy browarze w zespole dworsko-parkowym w Przysieku, konserwację ołtarzy w kościele w Przecznie, remont dachu kościoła parafialnego w Złejwsi Wielkiej, konserwację elewacji kościoła w Dźwierznie oraz na prace konserwatorskie i restauratorskie w dawnym zamku krzyżackim w Zamku Bierzgłowskim.

Samorząd naszego województwa, który od lat systematycznie wspiera remonty i prace konserwatorskie w zabytkach Kujaw i Pomorza otrzymał za te działania wyróżnienie w prestiżowym konkursie „Europa Nostra Awards”. Władze województwa honorują z kolei osoby i instytucje zasłużone w ochronie zabytków regionu, przyznając co roku najlepszym opiekunom historycznych obiektów medale Hereditas Saeculorum.

Warto wiedzieć: Miliony na ratunek

W latach 2009-2015 pieniądze przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego na ratowanie zabytków umożliwiły realizację ponad 800 zadań.

Suma dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa to blisko 60 milionów złotych. Wsparcie trafiło między innymi na naprawę dachów i murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia. Dotacje trafiły na ratowanie obiektów sakralnych, zabytków, w których mieszczą się instytucje i firmy oraz do prywatnych właścicieli.

Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci uchronionych przed zniszczeniem obiektów. - marszałek Piotr Całbecki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska