Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na migrenę cierpi coraz więcej osób. U każdego chorego ból objawia się inaczej

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
BÓL GŁOWYBÓL GŁOWY
BÓL GŁOWYBÓL GŁOWY Dariusz Bloch
Nie jest to zwykły ból głowy. Ta choroba potrafi uprzykrzyć życie. Diagnozę powinien postawić neurolog. Do tego specjalisty są jednak w Toruniu długie kolejki.

- Strasznie mnie co jakiś czas boli głowa. Nie mogę nic robić. Podejrzewam, że mam migrenę. Prosiłam lekarza o skierowanie do specjalisty, ale odmawia. Zaleca tylko zażywać leki przeciwbólowe - narzeka pani Wiesława. - Nie wiem, co mam robić, gdzie się zgłosić po pomoc.
[break]

Dwa typy bólu

Dzwonimy do jedynej w Toruniu poradni leczenia bólu przewlekłego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach. Mówimy o podejrzeniu migreny i pytamy, ile musielibyśmy czekać na wizytę.

- Czeka się kilka dni, ale potrzebne jest skierowanie - słyszymy w rejestracji poradni. - Najpierw trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, od niego poprosić o skierowanie do neurologa. Niezbędne pewnie będą jakieś badania.

W Toruniu kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia ma podpisanych 11 poradni neurologicznych. Do wszystkich są długie kolejki oczekujących (sprawdziliśmy - proponowane terminy pierwszych wizyt - za 30-130 dni).

- Z bólami głowy nie ma żartów. Właściwe rozpoznanie powinien postawić neurolog - mówi dr Marta Jasińska-Szetela, ordynator oddziału neurologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. - Rzeczywiście, prawdopodobnie potrzebne będą badania diagnostyczne. Zrobienie tomografii komputerowej może nie wystarczyć. Bóle głowy mogą mieć bardzo różne podłoże.
Jak tłumaczy dr Marta Jasińska-Szetela, generalnie rozróżniane są dwa typy bólu głowy - samoistne, do których należą m.in. właśnie bóle migrenowe i bóle objawowe, będące symptomami wielu innych chorób. Mogą one być spowodowane np. zmianami zwyrodnieniowymi.

Zadaniem neurologa jest rozstrzygnięcie, z jakiego typu bólem głowy mamy do czynienia. Po postawieniu specjalistycznej diagnozy pacjenta z migreną może prowadzić dalej lekarz pierwszego kontaktu. Z tym, że konsultacja z neurologiem jest wskazana zawsze wtedy, gdy charakter bólu i jego częstotliwość zmienia się.

Aura zapowiada atak

Czym różni się zwykły ból głowy od migrenowego?

- Migrena ma zmienną lokalizację, po jednej lub drugiej stronie głowy. Ma przeważnie charakter narastający. Migrenie bardzo często towarzyszą nudności i wymioty. Atak może być poprzedzony tak zwaną aurą - mówi dr Marta Jasińska-Szetela.
Aura to termin określający objawy zwiastujące migrenę, występujące nie później niż godzinę przed atakiem. Należą do nich np. zaburzenia widzenia, czucia. Zanim chorego dopadnie ból migrenowy, może odczuwać wzmożony głód, zmęczenie czy inne dolegliwości.

- Nie ma dwóch pacjentów z identycznymi objawami i przebiegiem zarówno samej migreny, jak i poprzedzających ją zwiastunów - dodaje dr Marta Jasińska-Szetela. - Tyle samo migren, co migreników, ale ludzie dotknięci migreną nauczyli się z tą chorobą żyć.
Na początku ataku migreny chory nie tylko kiepsko się czuje, ale też źle wygląda. Zdarza się, że w takim stanie trafia do szpitala. Kiedy nie tylko może, ale wręcz powinien oczekiwać tam pomocy?

- Gdy nie można przerwać ataku migreny w domu, ostry ból nie mija, pacjent ma prawo zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć bądź do szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeśli chory z atakiem migreny ma wymioty, konieczne jest bowiem podanie leków dożylnie, bo zastosowane doustnie zostają zwrócone - mówi dr Jasińska-Szetela. - I nie należy za bardzo zwlekać z pójściem do szpitala. Do sześciu godzin bólu maksymalnie.

Na migrenę choruje coraz więcej osób. Dziś jest znacznie częściej diagnozowana przez lekarze. Co prawda migrena nie jest uznawana za chorobę przewlekłą w sensie refundacji zapisanych na nią leków, jednak - zdaniem zarówno specjalistów i samych pacjentów - powinna być tak traktowana.

Dziedziczne niebezpieczeństwo

Faktem jest, że częściej migreny dotykają kobiety (ataki bywają powiązane z cyklem miesiączkowym), mężczyźni chorują rzadziej, ale jak już, to ataki mają bardzo silne.

Skłonność do zachorowania na migrenę bywa dziedziczna, więc jeśli w najbliższej rodzinie zdarzały się lub występują migreny, prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Na szczęście - są już dostępne leki, które skutecznie w większości przypadków pomagają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska