MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na naszej Noteci dokończą budowę przepławek dla ryb. Są trzy, będzie sześć

Marek Weckwerth
Śluza „Krostkowo” jest unikatem na skalę europejską – nie ma murowanej komory. To budowla typu ziemno-faszynowego. Teraz ma otrzymać przepławkę dla ryb
Śluza „Krostkowo” jest unikatem na skalę europejską – nie ma murowanej komory. To budowla typu ziemno-faszynowego. Teraz ma otrzymać przepławkę dla ryb Marek Weckwerth
„Wody Polskie” ubiegają się o unijne dofinansowanie 25 projektów z zakresu renaturyzacji i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Pierwszy projekt dotyczy Noteci w naszym regionie.

Nabory wniosków do tego projektu ruszają już we wrześniu. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wytypowało 25 projektów, zaś wiceminister Jan Szyszko zaaprobował je w imieniu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Inwestycje planowane są w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko 2021-2027 (FEnIKS 2021-2027) w ramach adaptacji do zmian klimatu, zapobiegania klęskom i katastrofom.

Zmiany klimatu wymuszają inwestycje

Chodzi o dwa typy projektów: renaturyzacja przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych oraz budowa, przebudowa lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy.

Projekty „Wód Polskich” uzyskały możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie już we wrześniu tego roku, toteż instytucja ta przyspiesza przygotowania dokumentacji, aby osiągnęła wymaganą „dojrzałość aplikacyjną” dla wszystkich zidentyfikowanych projektów.

Prośrodowiskowe projekty „Wód Polskich” zakładają m.in. przebudowę lub likwidację niemal 150 urządzeń hydrotechnicznych, aby przywrócić biologiczną ciągłość rzek. To także działania z zakresu renaturyzacji koryt rzecznych. Oprócz poprawy stanu wód i bioróżnorodności, projekty będą miał wpływ na zwiększenie retencji wód i ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców.

To też może Cię zainteresować

Projekty w kategorii ograniczania powodzi lub suszy dotyczą przede wszystkim budowy i przebudowy wałów przeciwpowodziowych, modernizacji zbiorników retencyjnych czy budowy i przebudowy polderów oraz suchych zbiorników przeciwpowodziowych.

Realizacja projektów w obu kategoriach pozwoli zwiększyć ochronę przeciwpowodziową i bezpieczeństwo ponad 250 tys. ludzi.

Przywracanie drożności Noteci

Wśród 25 projektów na 1. miejscu jest „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa - etap II”.
Chodzi o dokończenie – na odcinku 15,3 km – inwestycji, która poprawi drożność skanalizowanej, poprzegradzanej śluzami żeglugowymi i jazami, Noteci. Zbudowane zostaną 3 przepławki umożliwiające migrację ryb oraz innych organizmów wodnych. Tym samym przywrócona będzie biologiczna ciągłość rzeki.

W minionych latach Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy zdołał (zlecając prace zewnętrznym wykonawcom) przebudować 3 stopnie wodnej na Noteci, wyposażając je w nowoczesne przepławki, choć pierwotne plany przewidywały od razu budowę 6 takich urządzeń. Zabrakło pieniędzy, bowiem w czasach pandemii i inflacji radykalnie wzrosły ceny materiałów budowlanych i robocizny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska