Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Na początek zagrają ostatnią symfonię Beethovena

Na początek zagrają ostatnią symfonię Beethovena

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Szef toruńskich symfoników Paweł Dudzik gra na instrumentach perkusyjnych. Dyrektorem toruńskiej orkiestry jest od 2007 roku

Szef toruńskich symfoników Paweł Dudzik gra na instrumentach perkusyjnych. Dyrektorem toruńskiej orkiestry jest od 2007 roku ©Adam Zakrzewski

Rozmowa z Pawłem Dudzikiem, dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która w grudniu zagra w nowej sali na Jordankach. Czego można się spodziewać?
Szef toruńskich symfoników Paweł Dudzik gra na instrumentach perkusyjnych. Dyrektorem toruńskiej orkiestry jest od 2007 roku

Szef toruńskich symfoników Paweł Dudzik gra na instrumentach perkusyjnych. Dyrektorem toruńskiej orkiestry jest od 2007 roku ©Adam Zakrzewski

[break]
57 muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z trudem mieści się na scenie Dworu Artusa. Nowa wielofunkcyjna sala na Jordankach rozwiąże ten problem. Umożliwi też rozszerzenie dotychczasowego składu. Jakie są szanse, że do tego dojdzie?
Jeszcze w tym roku chcemy przyjąć w nasze szeregi czterech skrzypków. Przesłuchania planujemy zorganizować w październiku. Kolejnych czterech muzyków planujemy zatrudnić w kolejnym roku.
Docelowo będziemy więc dysponować 65-osobowym składem, co umożliwi nam wykonywanie repertuaru musicalowego oraz operetkowo-operowego. A taki właśnie repertuar jest lubiany przez tę część naszych słuchaczy, którzy na co dzień nie mają raczej wiele wspólnego z muzyką poważną lub klasyczną.
Jak do tej pory orkiestra radziła sobie bez tych dodatkowych muzyków?
Mamy krąg muzyków, z którymi współpracujemy od wielu lat. Wszystko zależy od tego, jakie dodatkowe instrumentarium jest nam akurat potrzebne. Pamiętajmy, że tak naprawdę jeszcze nie wiemy, jak nasza orkiestra zabrzmi w nowej sali i partie, których instrumentów koniecznie trzeba będzie wzmocnić.
Przy zwiększeniu zatrudnienia wzrośnie budżet orkiestry, czy pozostanie taki sam?
Będzie większy. Na ręce prezydenta Torunia złożyliśmy już naszą propozycję na przyszły rok. Obecnie nasz budżet wynosi 3,5 mln zł. Z tej sumy około 80 proc. stanowią wynagrodzenia i honoraria. Nie zapomnijmy, że takie instytucje jak nasza, są dotowane, ponieważ mają ściśle określoną misję do spełnienia. Koszt organizacji jednego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to wydatek 30 tysięcy złotych.
Według zapowiedzi, poza cyklicznymi koncertami w małej 300-osobowej sali na Jordankach, tylko raz w miesiącu ma być organizowany koncert orkiestry na dużej 880-osobowej sali. Nie za mało?
Jeden duży koncert w miesiącu to nasz plan, aby sprawdzić, jak na takie propozycje zareaguje toruńska publiczność. Kluczem do organizacji tego typu wydarzeń chcemy uczynić między innymi gwiazdy muzyki pop. Nie zapomnijmy, że szereg wydarzeń będzie organizowanych przez organizatorów imprez we współpracy z Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Jako orkiestra symfoniczna będziemy propagować również nieco lżejszą odmianę muzyki, ale nie możemy sobie pozwolić na to, aby skupiać się wyłącznie na niej.
Co toruńska orkiestra przygotowała na otwarcie nowej sali?
12 grudnia zagramy słynną IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Podczas tego pierwszego dużego koncertu będzie nam towarzyszył chór Astrolabium oraz chór Zespołu Szkół Muzycznych.
A później?
Andrey Shibko, Kai Bumann, Tomasz Bugaj - to nazwiska muzyków, których będziemy gościć. Na przyszły rok na dużej sali planujemy koncert z laureatką poznańskiego Konkursu Henryka Wieniawskiego. Rozmawiamy z Braćmi, czyli zespołem Wojciecha i Piotra Cugowskich, którzy bardzo pozytywnie odnieśli się do propozycji, aby z nami zagrać. Będą też "Perły retro rocka". Warto wspomnieć, że jeszcze w grudniu nasza orkiestra ponownie wystąpi z najlepszymi polskimi DJ-ami. Tym razem w ramach najnowszej odsłony projektu Steve Nash & Turntable Orchestra zagramy w pełnym składzie. Chcemy dotrzeć z naszą muzyką do wszystkich słuchaczy.
Kiedy Pana zespół wprowadzi się do nowej siedziby?
Według naszych ustaleń z CKK Jordanki w połowie października będziemy już mogli zająć pomieszczenia administracyjne. Na początku listopada powinna być gotowa sala prób.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ekonom (gość)

Zgłoś naruszenie treści

to ja poprosze informacje ile my torunczycy musimy dokładac do tej sali co rok, może odrazu ja wydzierzawić

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo