Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początku były baraki, które dała fabryka

Justyna Wojciechowska-Narloch
Zaczęło się w dwóch pawilonach przekazanych przez Elanę. Od tamtej pory minęły trzy dekady, mury „szesnastki” opuściło kilka tysięcy uczniów, a szkoła stała się jedną z lepszych w Toruniu.

Zaczęło się w dwóch pawilonach przekazanych przez Elanę. Od tamtej pory minęły trzy dekady, mury „szesnastki” opuściło kilka tysięcy uczniów, a szkoła stała się jedną z lepszych w Toruniu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169283" sub="W 30-letniej historii szkoły było wiele podniosłych chwil. Zostały po nich stare fotografie, na których na pewno rozpozna się wielu torunian, teraz już całkiem dorosłych Fot. Archiwum szkolne SP 16">Początki SP 16 są ściśle związane z historią całego miasta, a w szczególności osiedla Rubinkowo. Rozwój działających w sąsiedztwie Zakładów Włókien Sztucznych Elana spowodował, że w Toruniu szybko zaczęło przybywać mieszkańców. Szkoły działające na osiedlu - a wtedy była to tylko „czwórka” przy ul. Rydygiera oraz „ósemka” przy ul. Łyskowskiego - były przeludnione do granic możliwości. We wrześniu 1981 roku ruszyła więc filia SP 8, którą ulokowano w należących do Elany pawilonach przy ul. Bukowej. Krótko później stała się ona samodzielną placówką o numerze szesnaście. Liczba uczniów rosła bardzo szybko, a w roku szkolnym 1984/85 w SP 16 przekroczyła 1,2 tys. osób. Właśnie wtedy podjęto decyzję o budowie nowego obiektu przy ul. Dziewulskiego 2. Dzieci przeniosły się tam w listopadzie 1985 roku. Był wśród nich również Maciej Małkiewicz, dziś pracownik jednego z toruńskich banków.

<!** reklama>- Doskonale pamiętam przenosiny z baraków do nowego budynku. Byliśmy ubrani w białe koszule i bluzki z obowiązkową aksamitką zawiązaną pod szyją. Wszystko pachniało nowością, było tyle miejsca na korytarzach. Wszyscy też czekaliśmy na basen, który miał być oddany trochę później - wspomina absolwent SP 16.

Kolejny ważny moment w historii szkoły to nadanie jej imienia w maju 1989 roku. Patronem placówki został Polak, bohater walk o niepodległość Kuby Karol Rolow Masłowski. 13 lat później szkoła wybrała innego patrona, który jest nim do dziś. To Wanda Szuman, pedagog, nauczyciel, opiekun niepełnosprawnych oraz Honorowy Obywatel Torunia.

<!** Image 3 align=none alt="Image 169283" sub="Fot. Archiwum szkolne SP 16">Końcówka lat 80. ubiegłego stulecia była bardzo trudna dla SP 16. W szkole uczyło się ponad 2,5 tys. osób. Przepełnienie było tak duże, że nauka odbywała się na 3 zmiany od godz. 7.30 do godz. 19, a młodzież z najstarszych klas uczyła się też w soboty. Sytuację poprawiła dopiero budowa SP 31 przy ul. Dziewulskiego 41, która przejęła część dzieci z „szesnastki”.

W połowie lat dziewięćdziesiątych w SP 16 otwarto pierwszy integracyjny oddział dla dzieci niewidomych i słabo widzących. Szkoła wciąż utrzymuje ten kierunek, nadal stawia na integrację i to nie tylko w podstawówce, ale również w działającym tam gimnazjum o tym samym numerze.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Uroczystości związane z 30-leciem SP nr 16 zaplanowano na 1 kwietnia. Początek o godz. 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska