Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pograniczu wielu sztuk

Redakcja
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza do swoich podziemi i przed ekrany komputerów. Zanim nowa placówka na dobre otworzy podwoje, proponuje prezentacje plastyczne w świecie wirtualnym i nowy festiwal muzyki eksperymentelnej - „CoCArt”. Przez dwa dni poznawać będziemy w Toruniu najnowsze nurty w muzyce współczesnej. Dziś, w piątek, rozpoczyna się tutaj CoCArt Music Festival.

Przez dwa dni poznawać będziemy w Toruniu najnowsze nurty w muzyce współczesnej. Dziś, w piątek, rozpoczyna się tutaj CoCArt Music Festival.

<!** Image 2 align=right alt="Image 79827" sub="Zespól Hati z Torunia, współorganizator festiwalu, wystąpi na początek / Fot. Archiwum festiwalu">Jednocześnie uruchomione zostanie Wirtualne Centrum Sztuki Współczesnej (eCSW).

Posłuchaj surowców wtórnych

Każdy z wykonawców festiwalu balansuje na granicy muzyki, obrazu i sztuki performance. Tworzy sztukę, która wykracza poza klasyczne pojmowanie muzyki i penetruje jej nowe przestrzenie. W piątek i w sobotę wysłuchamy i obejrzymy najciekawszych twórców z różnych stron świata. Zostali starannie dobrani i zaproszeni przez członków toruńskiej grupy Hati, którzy są współorganizatorami CoCArtu. Zespół Hati swoją twórczość określa jako trance-gong-drone-music. Medytacyjne i transowe dźwięki bazują na brzmieniu instrumentów etnicznych i obiektów z recyklingu. Grupa występowała nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i w Hiszpanii. Na swoim koncie ma kilka płyt i kilkanaście entuzjastycznych recenzji. W piątek o godz. 20 swoim występem zainauguruje dwudniową imprezę.

<!** reklama>Tego samego dnia będziemy mogli także poznać: elektroniczny duet Syntax Error, ambientowo-transowy zespół Job Karma i eksperymentalny Sudden Infant. Polecamy szczególnie Job Karma, który w swoich występach łączy performance oraz video-art, ukazując relacje człowiek-maszyna i człowiek-sacrum, a także powolny upadek wszelkich wartości. Na zakończenie pierwszego dnia wystąpi Aurla Holograms.

Zajrzyj do wnętrza

Sobotnią część festiwalu rozpocznie Konrad Grajner. Motyw przewodni jego działań artystycznych, w których niezwykle chętnie wykorzystuje komputery, to człowiek w otoczeniu miejskim. Oprócz niego na scenie zaprezentują się: C.H. District, Incite, Halo Manash, Pure i Jasch oraz - po raz pierwszy w Polsce - portugalskie Osso Exotico. Początek godz. 18.

CoCArt Music Festival to pierwszy taki festiwal w Toruniu i pierwszy, który odbędzie się w ramach działań CSW. Otwarcie festiwalu zbiegnie się z uruchomieniem Wirtualnego Centrum Sztuki Współczesnej (eCSW). Na trzy miesiące przed oficjalnym otwarciem gmachu centrum (tego rzeczywistego) na stronie www.csw.torun.pl internauci będą mogli zwiedzić jego wnętrza.

<!** Image 3 align=left alt="Image 79827" sub="C.H. District to grupa z Katowic, przezentująca projekty audiowizualne / Fot. Archiwum festiwalu">eCSW podzielono na trzy części. To serwis informacyjny, wirtualna galeria i internetowy serwis społeczności. Pierwsze dwie części poznamy już dziś. Serwis społeczności ruszy dopiero w czerwcu podczas otwarcia gmachu CSW dla zwiedzających. Będzie to miejsce, gdzie młodzi artyści, często debiutanci, będą mogli zamieszczać swoje prace, komentować je i dyskutować z pozostałymi użytkownikami.

W serwisie informacyjnym eCSW znajdzie się dziewięć działów: Aktualności, Centrum (kompleksowe informacje o CSW), Wystawy, Projekty, Art. Baza (indeks artystów, dzieł i kolekcji ), Edukacja, Publikacje, Forum oraz Kontakt. Informacji będzie można poszukiwać korzystając m.in. z systemu tagów.

Z kolei wirtulana galeria będzie równoległą do tej rzeczywistej przestrzenią wystawienniczą. W piątek otwarta zostanie w niej pierwsza wystawa.

Kopnij w tyłek

Wybieramy sobie dwie dowolne osoby. Zgodnie z pomysłem Justyny Koke, jedną musimy pocałować, a drugą... kopnąć w tyłek. Osoba, która została pocałowana lub kopnięta jest zobowiązana do powtórzenia tych czynności na kolejnych dwóch osobach. Pytanie brzmi: Ile czasu potrzeba, aby każdy wziął udział w tej grze?

Tak w skrócie brzmi jedna z instrukcji, które będzie można obejrzeć na stronie www.csw.torun.pl w ramach wirtualnej wystawy pt. „ManualCC. Instrukcje gier dla początkujących i zaawansowanych”. Każda z około 50 instrukcji będzie po polsku i po angielsku. Będzie można ją ściągnąć ze strony, wydrukować, a nawet samemu złożyć katalog z wystawy.

Autorem ścieżki dźwiękowej, która będzie towarzyszyła wirtualnej podróży po CSW, jest Michał Jacaszek. Muzyk wykorzystał w tym celu m.in. narzędzia laryngologiczne. „ManualCC” powstał w ramach seminarium dyplomowego Muzealniczych Studiów Kuratorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2007 roku. Ekspozycję będzie można oglądać w domu na ekranie komputera do końca października.

Wygraj bilet

Dla naszych Czytelników mamy trzy pojedyncze bilety na piątkowe koncerty i trzy na sobotnie. Trafią do osób, które dziś o godz. 11.40 jako pierwsze dodzwonią się pod nr tel. 056 663 43 43 i prawidłowo odpowiedzą na pytanie: Na który miesiąc zaplanowano wystawę otwarcia CSW: czerwiec, wrzesień czy grudzień?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska