Na razie stracili tylko jednego seta

Polska pokonała Serbię 3:1 w meczu trzeciej kolejki turnieju olimpijskiego siatkarzy grupy B. Polacy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

To trzecie zwycięstwo Polaków w igrzyskach. Wcześniej wygrali z Niemcami i Egiptem po 3:0.

Polacy zagrali z Serbami bardzo dobrze. Przeważali w każdym elemencie gry, chociaż zdarzały się też momenty, gdy tracili kilka punktów z rzędu. Najwięcej, 20 punktów, zdobył Mariusz Wlazły, który imponował skutecznymi, mocnymi atakami nawet z bardzo trudnych pozycji. Polacy nieźle grali blokiem (12 pkt), dobrze spisywał się libero Krzysztof Ignaczak.

<!** reklama>Pierwszy, wyrównany set rozstrzygnął się po emocjonującej końcówce. Polacy mieli piłkę setową przy stanie 24:23, ale Michał Winiarski zaserwował w aut i Serbowie wyrównali. Później długo żadnemu zespołowi nie udawało się osiągnąć dwupunktowej przewagi. W końcu, po 32 minutach walki, potrójny polski blok zdołał zablokować atak Ivana Miljkovica i biało-czerwoni wygrali 31:29.

W drugim secie, na drugiej przerwie technicznej Polacy prowadzili 16:15, ale w końcówce inicjatywę przejęli ich rywale. Serbowie prowadzili już 24:20, Polacy zdołali zdobyć jeszcze dwa punkty, ale po nieudanym serwisie Winiarskiego przegrali 22:25.

Trzeci set to popis podopiecznych Raula Lozano, którzy na początku uzyskali kilkupunktową przewagę i nie oddali jej do końca partii. Prowadzili już 16:11, Serbowie zdołali później zmniejszyć stratę do dwóch punktów, jednak po nieudanym serwisie Marko Podrascanina przegrali 22:25.

Podobny przebieg miał set czwarty. Wprawdzie na pierwszej przerwie technicznej Polacy przegrywali 6:8, ale na kolejnej prowadzili już 16:14.

Serbowie dokonywali nerwowych zmian, starając się odwrócić losy spotkania, jednak nie byli w stanie zagrozić popisowo grającym reprezentantom Polski. Mecz zakończył atakiem z drugiej linii Sebastian Świderski.

Polacy w turnieju olimpijskim stracili do tej pory tylko jednego seta. W sobotę czeka ich trudny mecz z mistrzami olimpijskimi z Aten i aktualnymi mistrzami świata Brazylijczykami, którzy w czwartek przegrali z Rosjanami 1:3. Nie wiadomo, czy przeciwko biało-czerwonym wystąpi zmagający się z kontuzją prawego barku jeden z najlepszych atakujących świata - Giba.

W poniedziałek natomiast w ostatnim meczu grupowym Polska zmierzy się z Rosją.