Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rowerowe i piesze wycieczki opodal rzeczki

Justyna Wojciechowska-Narloch
Ławki i utwardzona ścieżka spacerowa - na razie tym będą musieli zadowolić się lokatorzy bloków na Rubinkowie. Na profesjonalne trasy piesze i rowerowe w okolicach Bachy trzeba będzie poczekać.

Ławki i utwardzona ścieżka spacerowa - na razie tym będą musieli zadowolić się lokatorzy bloków na Rubinkowie. Na profesjonalne trasy piesze i rowerowe w okolicach Bachy trzeba będzie poczekać.

<!** Image 2 align=none alt="Image 168823" sub="Okolice Strugi Toruńskiej na Rubinkowie mogą być doskonałym miejscem na spacery, gdyby o nie trochę zadbać. Na zdjęciu: Barbara Bętkowska z psem Maksem / Fot. Jacek Smarz">- W każdej dzielnicy są parki, tereny zielone, miejsca do rekreacji. Mieszkańcy Skarpy mają swój lasek, ludzie z Bydgoskiego Przedmieścia wielki park miejski, a Wrzosy niedaleką Barbarkę. My czujemy się pokrzywdzeni - mówi Tomasz Jędrasik, mieszkaniec ul. Dziewulskiego w Toruniu. - Widzę szansę na podobne miejsce również na Rubinkowie. Wystarczy tylko zadbać o koryto i okolice Strugi Toruńskiej, a już będziemy mieć piękny teren na spacery.

<!** reklama>Sprawa, niestety, nie jest taka prosta. Większość łąk w okolicach Bachy to tereny prywatne, w których utrzymanie miasto nie ma prawa ingerować.

- Nie możemy na cudzej własności budować terenów rekreacyjnych czy kosić traw - przekonuje Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Struga Toruńska nie jest własnością samorządu, należy do skarbu państwa. Naszym zadaniem jest utrzymanie drożności jej koryta, co zresztą na bieżąco robimy. Ma ona także charakter historyczny i jest pod nadzorem konserwatora.

Mieszkańcy Rubinkowa twierdzą, że płynąca przez ich osiedle Bacha jest zarośnięta i zaniedbana. Urzędnicy z Wydziału Środowiska i Zieleni zapewniają natomiast, że rzeczka jest drożna, a trawy przy jej korycie nie kosi się celowo.

- Chodzi nam o zachowanie naturalizowanego charakteru koryta. Szuwary nad samą wodą są bowiem siedliskiem ptactwa wodnego, płazów, gadów oraz owadów - wylicza Szczepan Burak.

Jest też dobra wiadomość dla mieszkańców Rubinkowa. Jeszcze w tym roku na obrzeżach ich osiedla postawione zostaną ławki. Zostaną one wykonane z drewna topolowego. Wyrównana i utwardzona będzie także ścieżka, która biegnie przez łąki w okolicach ul. Bukowej. W efekcie powstanie miejsce, gdzie mieszkańcy Rubinkowa będą mogli spacerować, wypoczywać i jeździć rowerami.

- W planie zagospodarowania wpisane są ciągi piesze i rowerowe w tamtych okolicach. Żeby jednak można było zrealizować te założenia, trzeba wcześniej uregulować kwestie majątkowe - dodaje Szczepan Burak.

WARTO WIEDZIEĆ

Struga Toruńska to prawy dopływ Wisły biorący swój początek w jeziorze Wieldządz. Jej długość wynosi ponad 50 km. Rzeczka do XIII w. uchodziła wyłącznie do Drwęcy. Potem Krzyżacy dokonali rozdziału wód Strugi Toruńskiej, część kierując wykonanym przez siebie sztucznym kanałem do Torunia. Doprowadzona w ten sposób woda zasilała fosy zamkowe, umożliwiała pracę młynom miejskim i browarom. Druga część wód Strugi Toruńskiej płynęła swym pierwotnym korytem przez Bielawy, uchodząc pod Lubiczem do Drwęcy. Ta część obecnie znana jest pod nazwą Struga Lubicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska