Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rynku pracy najgorzej radzą sobie młode osoby. W czasie pandemii to właśnie oni najczęściej tracili pracę

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z danych GUS podsumowujących drugi kwartał 2020 roku wynika, że w tym okresie grono bezrobotnych w wieku do 30 lat powiększyło się o 40 tys. osób. To aż jedna trzecia całego wzrostu w Polsce.
Z danych GUS podsumowujących drugi kwartał 2020 roku wynika, że w tym okresie grono bezrobotnych w wieku do 30 lat powiększyło się o 40 tys. osób. To aż jedna trzecia całego wzrostu w Polsce. Adam Jankowski/ Polska Press
Młode osoby w wieku od 24 do 34 lat stanowią najliczniejszą grupę bezrobotnych w Polsce. W czasie pandemii także oni najczęściej tracili pracę.

Z danych GUS podsumowujących drugi kwartał 2020 roku wynika, że w tym okresie grono bezrobotnych w wieku do 30 lat powiększyło się o 40 tys. osób. To aż jedna trzecia całego wzrostu w Polsce. Okazuje się jednak, że sytuacja młodych Polaków w porównaniu z ich rówieśnikami z Europy wcale nie jest taka zła. Dane Eurostatu wskazują m.in. że 24-latkowie w Polsce częściej niż młodzi z innych krajów mają pracę i szybciej wyprowadzają się z domu rodzinnego

- Moment utraty pracy przez młodych ludzi, mam tutaj na myśli głównie studentów, zbiegł się w czasie z okresem przedwakacyjnym. Młodzi, którzy nie chodzili na uczelnie, wrócili do swoich domów rodzinnych i mają teraz wakacje- tłumaczy w rozmowie z AIP Monika Banyś, ekspert rynku pracy. - Szukaniem pracy zainteresują się zapewne, gdy znowu wrócą na studia w październiku. Wtedy też okaże się jak wygląda sytuacja na jesieni w związku z epidemią koronawirusa- dodaje.

Jednocześnie eksperta zwraca uwagę na fakt, że jeżeli żadne z sektorów gospodarki nie zostaną znowu zamrożone, studenci będą mogli wrócić do pracy m.in. w handlu, gastronomii czy usługach.

- W tym momencie widać, że to właśnie takimi pracami zainteresowani są młodzi. Na początku epidemii wydawało się, że zainteresują się oni pracami, których nie zajmowali tak licznie Ukraińcy, ale tak się masowo nie stało. Ukraińcy nadal są potrzebni, bo młodzi nie są skłonni się przekwalifikować i przenieść do innego miasta, gdzie znajduje się fabryka- podsumowuje.

Młodzi Polacy w kontekście zatrudnienia dobrze wypadają na rynku europejskim. Zgodnie z danymi Eurostatu w Polsce pracuje 62 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet (49 proc.) w wieku 24 lat. Dla porównania, w Grecji wśród ich rówieśników pracuje tylko 29 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet. Dodatkowo, w ogólnej licznie bezrobotnych, osoby w wieku do 25 roku życia stanowią w naszym kraju 12,4 proc., podczas gdy średnia dla całej Unii Europejskiej jest wyższa i wynosi 16,8 proc.

Ponad połowa Polaków w wieku 24 lat, pracuje w ramach umów czasowych. Tego typu umowy najłatwiej rozwiązać, stąd najsłabiej chronią prawa pracownika, ale dają też dużą elastyczność, która zwłaszcza w trakcie studiów, jest nieoceniona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na rynku pracy najgorzej radzą sobie młode osoby. W czasie pandemii to właśnie oni najczęściej tracili pracę - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska