MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na stacjach jest dużo do nadrobienia

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Tak prezentuje się obecnie przystanek Toruń Kluczyki. Peron jest w opłakanym stanie. Tego obrazu nie zmieniają nowe lampy i odmalowana wiata
Tak prezentuje się obecnie przystanek Toruń Kluczyki. Peron jest w opłakanym stanie. Tego obrazu nie zmieniają nowe lampy i odmalowana wiata Sławomir Kowalski
W ramach kolejnej edycji projektu BiT City Toruń chce zrealizować gigantyczne zadania. Nowe przystanki kolejowe to tylko czubek inwestycyjnej góry lodowej.

[break]
Toruńska infrastruktura kolejowa - poza Dworcem Głównym - jest w fatalnym stanie. O remont proszą się Dworzec Wschodni, Toruń Miasto, a także most kolejowy i działające jeszcze stacje obsługujące ruch pasażerski.

Dla porównania: tak prezentuje się otwarta wczoraj stacja Bydgoszcz Leśna. Poza odnowionymi peronami, pasażerowie otrzymali nowiutki dworzec
Dla porównania: tak prezentuje się otwarta wczoraj stacja Bydgoszcz Leśna. Poza odnowionymi peronami, pasażerowie otrzymali nowiutki dworzec
Tymon Markowski /Urząd Marszałkowski

O zaległościach w tej dziedzinie piszemy w „Nowościach” nieprzypadkowo. W drugiej stolicy województwa otwarty został wczoraj nowoczesny przystanek kolejowy Bydgoszcz Leśna. Jest to trzecia stacja zmodernizowana nad Brdą w ramach kończącej się właśnie pierwszej odsłony projektu kolei metropolitalnej BiT City.

Nad Brdą modernizują...

U naszych sąsiadów modernizacji doczekała się także stacja Bydgoszcz Bielawy (prace trwają). Praktycznie od podstaw zbudowany został z kolei przystanek Bydgoszcz Błonie. Składają się one na spójny system transportu łączącego komunikację kolejową, autobusową, a także samochodową, rowerową i ruch pieszy.

PRZECZYTAJ:Nadgonić zaległości [DZIEŃ DOBRY]

- Bydgoszcz Leśna zyskała nowy budynek dla obsługi podróżnych, nowe perony, przejście podziemne, nieopodal zmodernizowanej pętli autobusowej powstały parkingi i stanowiska postojowe dla rowerów - wylicza Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Na stacjach jest dużo do nadrobienia
wikipedia.org

Z kolei przystanek Bydgoszcz Błonie zyskał nowe perony, połączone zmodernizowaną kładką i windami. W pobliżu powstała pętla autobusowa z parkingiem i stojakami na rowery. Kolejna stacja, Bydgoszcz Bielawy, właśnie zmienia swoje oblicze. Docelowo także zyska nowoczesną kładkę, ułatwiającą pasażerom przemieszczanie się. Łączna wartość tych trzech zadań sięga 37 milionów złotych. W Toruniu na zmianę pozostających w opłakanym stanie czynnych przystanków nie wydaliśmy ani złotówki. Nie licząc kładki przy Dworcu Toruń Miasto, która wywołuje kontrowersje, ponieważ prowadzi do opustoszałego budynku dworcowego. Nie działają tu kasy ani toalety.

Zajrzeliśmy też na stację Toruń Kluczyki. Tu nowe są tylko lampy przy peronach i farba na skromniutkiej i leciwej wiacie przystankowej. Ogólny obraz prezentuje się zdecydowanie nieeuropejsko. Wszystko to ma się jednak zmienić.

... a w Toruniu oczekują

W ramach BiT City II - kontynuacji projektu kolei metropolitalnej Toruń ma się doczekać nie tylko modernizacji tego dworca, ale i budowy nowych przystanków kolejowych. Będą to stacje Garbaty Mostek, Podgórz oraz Bielawy-Grębocin (tu przystanek już istnieje, ale modernizacja oznacza w praktyce wybudowanie go od nowa). Skąd pomysł, by powstawałay nowe przystanki?

- Jednym z celów tych przedsięwzięć jest powiązanie transportu zbiorowego na terenie miast z komunikacją podmiejską - tłumaczy Agnieszka Lisek, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

Innymi słowy, chodzi o to, by ułatwić dojazd do miasta, np. koleją, a następnie zmianę środka transportu na autobus lub tramwaj komunikacji miejskiej lub podmiejskiej. Z tego powodu będziemy inwestować nie tylko w nowy tabor czy linie tramwajowe, ale i parkingi typu park&ride (parkuj i jedź).

Na liście zadań, które Toruń zamierza zrealizować w ramach BiT City II, są także modernizacje dwóch dworców - Wschodniego i Toruń Miasto. W tym drugim przypadku, oprócz remontu budynku, zaplanowano też przedłużenie przejścia podziemnego do ulicy Chłopickiego. Zbudowany zostanie też drugi tor pod placem Pokoju Toruńskiego.

Wielkie plany

Dworzec Wschodni ma z kolei otrzymać dodatkowo przejście podziemne w kierunku Chrobrego i m.in. Młyna Wiedzy. Na placu przed dworcem pojawi się punkt przesiadkowy. Remontu doczeka się też most kolejowy im. E. Malinowskiego. Przeprawa zyska ścieżkę pieszo-rowerową.

Spore zmiany zajdą również w rejonie ulicy Równinnej. Nad tą ulicą powstanie wiadukt i nowy układ drogowy.

- Projekt mamy gotowy prawie w stu procentach - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Pozostały nam już tylko uzgodnienia z właścicielem sieci energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska