Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na toruńskim uniwersytecie kroi się niezły biznes

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Symulator treningowy dla przyszłych kardiologów chcą stworzyć studenci informatyki Szymon Domeracki i Szymon Kumorek
Symulator treningowy dla przyszłych kardiologów chcą stworzyć studenci informatyki Szymon Domeracki i Szymon Kumorek Grzegorz Olkowski
Geoportal lokalizujący miejsca według oczekiwań klientów, symulator problemów kardiologicznych dla studentów medycyny i aplikacja dla szukających pracy dorywczej - to pomysły studentów UMK na biznes. Są ambitni, mają głowy pełne pomysłów i w końcu miejsce, gdzie mogą realizować swoje projekty.

[break]
Obiecujące studenckie pomysły na własny biznes pokazali organizatorzy Startup Campus UMK. „Przestrzeń dla biznesu” powstała w piwnicach jednostki badawczej UMK - Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii. Pierwsze zwycięskie projekty (wybrane w konkursie) to krótki przegląd tego, nad czym po wykładach wieczorami i nocami pracują studenci UMK.

- Wyobraźmy sobie, że w piątkowy wieczór chcemy znaleźć knajpę, w której grają rocka, oferującą tanie piwo i zlokalizowaną na toruńskiej starówce. Geoportal, który tworzę, zaoferuje takie usługi lokalizacyjne - opisuje swój projekt Mateusz Witkowski, student V roku geoinformatyki środowiskowej na UMK, programista i grafik samouk.

Zespół studentów prawa, dziennikarstwa i ekonomii z UMK wpadł na pomysł stworzenia aplikacji na urządzenia mobilne, kojarzącej osoby szukające pracy dorywczej z firmami, które potrzebują sezonowych pracowników.

- Portali z ofertami pracy mamy wiele, aplikacji z ofertami pracy dorywczej, w dodatku na urządzenia typu smartfon, jak na razie nie wymyślił nikt - mówi Mikita Semianenka, student II dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika z tego studenckiego zespołu.

Nad innym projektem pracują Szymon Kumorek, student III roku informatyki na UMK, z kolegą z roku Szymonem Domerackim. Chcą zbudować symulator kardiologiczny. O tym, że takich narzędzi na studiach brakuje, usłyszeli od medyków z UMK.

- Symulator ma być narzędziem do nauki dla przyszłych kardiologów. Fantoma wyposażymy w aplikację mnożącą problemy - opisują.

Wszystkie te projekty łączy wygrana w konkursie Startup Campus UMK. W nagrodę studenci dostali biurko w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii, jednostce badawczej UMK, oraz wsparcie fachowców od rozkręcania biznesu.

- Potrafimy programować, o prowadzeniu biznesu mamy jednak mgliste pojęcie - przyznają studenci informatyki.

- Wygrana w konkursie jest potwierdzeniem, że projekt ma ogromny potencjał - podkreśla z kolei Mateusz Witkowski, którego prace nad geoportalem są zaawansowane.

Organizatorzy Startup Campus UMK, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK oraz inkubator Exea Smart Space, po trzech miesiącach ocenią postępy i zdecydują, które projekty warte są dalszego wsparcia. W przedsionku „Campusu” UMK czekają kolejne ambitne studenckie pomysły na pierwszy biznes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska