Na Wrzosach dwa przedstawienia z udziałem irańskiej aktorki

Na Wrzosach dwa przedstawienia z udziałem irańskiej aktorki

Mirosława Kruczkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Próba przedstawienia "Butterfly"Próba przedstawienia "Butterfly"

Próba przedstawienia "Butterfly" Próba przedstawienia "Butterfly" ©Grzegorz Olkowski

To będzie nowe doświadczenie dla toruńskiej publiczności. Teatr inny od tego, do którego jest przyzwyczajona. Kolejne przedstawienie w Teatrze „Zaczarowany Świat” przy Szosie Chełmińskiej przygotowuje irańska aktorka i reżyserka Zahra Mehdi Maghooli.
Próba przedstawienia "Butterfly"Próba przedstawienia "Butterfly"

Próba przedstawienia "Butterfly" Próba przedstawienia "Butterfly" ©Grzegorz Olkowski

- Powstaje magiczne, niezwykłe widowisko - zapewnia Emilia Betlejewska, dyrektorka „Zaczarowanego Świata”. - Inna jest praca z lalkami, inny sposób mówienia ze sceny. Ruch aktorów to rodzaj baletu, co nie znaczy, że animując lalki aktorzy tańczą. Trudno o tym opowiedzieć, to trzeba zobaczyć!
[break]
- W Iranie kobiety aktorki nie mogą na scenie tańczyć ani śpiewać, pokazywać odsłoniętego ciała, włosów.
Przekazują emocje innymi środkami. Przygotowując przedstawienie w Toruniu nie mam takich ograniczeń, a więc nie jest to do końca takie widowisko, jakie powstałoby w Iranie. Uwalniam swoją wyobraźnię - mówi Zahra Mehdi Maghooli.
Zaadresowany do dzieci spektakl nosi tytuł „Butterfly”. Zabiera widza w świat marzeń pewnego małego chłopca, w podróże z jego wyobraźni. Ze sceny pada niewiele słów, głównie - co ma dodatkowy walor edukacyjny - angielskie nazwy planet, zwierząt, roślin.
W przedstawieniu występują aktorzy w żywym planie i lalki. Wykorzystywane są fascynujące techniki teatralne: cienie hiszpańskie, teatr fluorescencyjny, lalki czeskie i „wirtualne”. Muzykę, graną na tradycyjnych perskich instrumentach, napisał specjalnie Eshan Analouei, laureat festiwali, kompozytor teatralny i telewizyjny.
Znajomość z Zahrą Mehdi Maghooli torunianie zawarli w Turcji, na festiwalu, na którym występowała grupa aktorska działająca przy związanej z „Zaczarowanym Światem” fundacji „Pro Theatro”.
- Zaczęło się - wspomina Emilia Betlejewska - od zachwytu irańskim widowiskiem.
Dla pomysłu na wspólne toruńsko-irańskie przedsięwzięcie udało się pozyskać ministerialne wsparcie. Teatr z Wrzosów dostał je na zamówienie muzyki.
A korzystając z pobytu Zahry Mehdi Maghooli, która jest nie tylko reżyserką, ale i cenioną w swoim kraju aktorką, trzy panie postanowiły przygotować też spektakl dla dorosłych. Reżyseruje Emilia Betlejewska, na scenie - Zahra Mehdi Maghooli i aktorka Teatru im. Horzycy Anna Magalska-Milczarczyk.
- W przedstawieniu zatytułowanym „Suknie” gram aktorkę. Opowiadam o życiu kobiety z mojej części świata. Anna jest tu Europejką, również aktorką. Poprzez swoje opowieści pokazujemy, jak mimo różnic my, kobiety z tak odległych miejsc, jesteśmy podobne.
Scenariusz oparty jest na „Gwieździe”, sztuce polskiego dramaturga Helmuta Kajzara i na tekście, który napisał specjalnie, według pomysłu Zahry Mehdi Maghooli, znany irański pisarz Ali Afzal. To tekst o aktorce, grającej Medeę, postać z antycznego dramatu, która - zdradzona i opuszczona przez męża - z rozpaczy i zemsty zabija swoje dzieci. Wcielając się w rolę Medei aktorka opowiada o swoim życiu.
- Pisząc ten tekst Ali Afzal wykorzystał także moje doświadczenia i doświadczenia moich przyjaciółek. Poprzez tę sztukę opowiedział o irańskich kobietach, które nie mając pełni wolności, są zarazem słabe i silne - dodaje aktorka.
Premiera przedstawienia „Butterfly” dla dzieci odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17, spektaklu „Suknie” dla dorosłych - 28 kwietnia o godz. 19.
Informacje o kolejnych spektaklach można znaleźć na stronie www.zaczarowanyswiat.pl i uzyskać pod nr. tel. 56 654 54 03.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo