Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wybiegach Ogrodu Zoobotanicznego zobaczyć można młode wielu gatunków. To prawdziwy zwierzęcy baby boom

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Fot. Grzegorz Olkowski
Alpaki, markury turkmeńskie i takiny miszmi to kopytne, które ostatnio doczekały się potomstwa. Rozbrykane młode można zobaczyć w zoo.

Ogród na Bydgoskim Przedmieściu to idealne miejsce na relaks i wypoczynek. Wśród starych drzew i bujnej roślinności łatwo znaleźć wytchnienie, a podczas upałów ochłodę. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających mogą być wesołe i skore do zabaw młode, których dochowały się ogrodowe ssaki.

Narodziny i ćwiczenia

Najbardziej spektakularny moment na narodziny wybrały sobie alpaki, które postanowiły przyjść na świat w trakcie emocjonujących ćwiczeń straży pożarnej. Ze starej drewnianej szopy unosił się gęsty dym, ogłoszono ewakuację, a jeden z pracowników ogrodu stracił przytomność i wymagał pomocy medycznej. W zoo pojawiły się dwa strażackie wozy, a dzielnym strażakom błyskawicznie udało się opanować sytuację.

Polecamy

Oczywiście były to tylko ćwiczenia, które co pewien czas muszą być przeprowadzone - wyjaśnia Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. - W tym czasie na jednym z wybiegów na świat przyszła młoda alpaka. Obecność strażaków nie wpłynęła na te narodziny.

Alpaka to nie jedyny ogrodowy przychówek. Wiosną urodził się też takin miszmi. Każdorazowe narodziny w niewoli przedstawiciela tego gatunku uważane są za sukces hodowlany. Takin ma wygląd przypominający mieszankę kilku gatunków: antylopy gnu, łosia, krowy, a to wszystko w niedźwiedzim futrze. W naturze zwierzęta te występują we wschodnich Himalajach. Są uznane za zagrożone wyginięciem, a ich hodowla jest ściśle nadzorowana. W 2017 roku toruńskie zoo dochowało się aż dwójki młodych takinów.

Torba kangurzycy

Potomstwa doczekały się też arui, czyli owce grzywiaste. W naturze występują w górzystych rejonach Afryki, są bardzo wytrzymałe na brak wody i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Żyją w stadach i należą do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Urodziły się nam też dwa markury turkmeńskie. Dorosłe osobniki tego gatunku mają niesamowite skręcone rogi, które mogą mieć nawet 70 cm - opowiada Beata Gęsińska. - I jeszcze jedna ciekawa wiadomość. Z torby naszej kangurzycy wygląda młode. To znaczy, że i to nasze stadko doczeka się potomstwa.

Polecamy

Przychodząc do ogrodu warto zwrócić uwagę na najnowszych jego mieszkańców. To pandy małe - Ogonek i Bezogonek. Niedawno pisaliśmy o tym, że jedna z nich spadła z wysokiego drzewa i złamała przednią łapę. Konieczna była operacja oraz zespolenie kości.

Wiosną w ogrodzie wykonano wiele nowych nasadzeń, które już cieszą oczy. To między innymi pigwowce, różne rodzaje klonów oraz niezwykłe żywe skamieniałości, czyli metasekwoje.

W zoo posadzono także świerki wężowe. To drzewa o nietypowym wyglądzie. Jest to drzewko o bardzo luźnym, wręcz ażurowym pokroju.

POLECAMY: Toruński Rower Miejski startuje na przełomie lipca i sierpnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska