Nabór do szkół średnich na rok szkolny 2021/2022. Jak rekrutacja będzie przebiegać w Toruniu? Poznaj ważne terminy!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Egzamin ósmoklasiści zdawać będą dopiero pod koniec maja. Jego wyniki liczą się przy rekrutacji do szkół średnich
Egzamin ósmoklasiści zdawać będą dopiero pod koniec maja. Jego wyniki liczą się przy rekrutacji do szkół średnich Fot. Mariusz Kapala
Rusza nabór do szkół na rok 2021/2022. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało harmonogram naboru do liceów, techników i szkół branżowych pierwszego stopnia, czyli dawnych zawodówek. Kalendarz dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczeń o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.

Nabór do szkół średnich. Jakie terminy?

Opublikowany niedawno harmonogram naboru uwzględnia wszelkie zmiany, które wymusiła trwająca od ponad 11 miesięcy pandemia koronawirusa. Egzaminy w ósmych klasach szkół podstawowych nie odbędą się jak zwykle w kwietniu, tylko dopiero pomiędzy 25 a 27 maja. Wyniki swoich testów młodzi ludzie poznają 2 lipca. Do 8 lipca komisje egzaminacyjne będą miały czas na przekazanie do szkół zaświadczeń z wynikami egzaminów. A bez nich nie można sfinalizować naboru do klas pierwszych szkół średnich na rok szkolny 2021/2022.

Warto przeczytać

Jak będzie wyglądał nabór do szkół w Toruniu?

Rekrutacja przebiega według stałego schematu. W Toruniu od lat jest ona elektroniczna. Oznacza to, że odbywa się za pośrednictwem specjalnego systemu działającego w internecie.

 • Kandydat przygotowuje wniosek, na którym ustala listę swoich preferencji, tzn. kolejność klas, do których chciałby chodzić, począwszy od tej najbardziej wymarzonej, poprzez inne, które także byłyby dla niego odpowiednie.
 • Wniosek składa w szkole pierwszego wyboru.
 • Po zakończeniu roku szkolnego i uzyskaniu wyniku egzaminów klas ósmych do szkoły pierwszego wyboru trzeba będzie złożyć poświadczone kopie świadectwa i wyniku testów.
 • Po opublikowaniu przez szkoły list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, kandydaci powinni potwierdzić wolę uczęszczania do szkół, do których zostali zakwalifikowani.
 • Potwierdzenie to odbywa się poprzez złożenie w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, oryginałów świadectwa i wyniku egzaminów.
 • Następnie szkoły publikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. To zamyka proces rekrutacji.

Co jest punktowane przy naborze?

O przyjęciu kandydata do szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki uzyskane z egzaminu klas ósmych, oceny ze świadectwa oraz dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju, osiągnięcia w ramach działalności społecznej - np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza). Dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem.

Wszystkie uzyskane punkty to ogólny wynik uzyskany przez ucznia. Przypomnijmy, że maksymalna liczba punktów, którą może osiągnąć kandydat to 200.

Harmonogram rekrutacji przygotowuje resort edukacji
Harmonogram rekrutacji przygotowuje resort edukacji MEiN

Ważne terminy przy rekrutacji:

 • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składaćod 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r.,
 • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
 • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
 • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
 • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
 • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
 • Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Warto przeczytać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie