MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi 24. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Wiele wydarzeń i atrakcji w Bielsku-Białej i Żywcu. Zobaczcie PROGRAM

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Konferencja zapowiadająca kolejną, już 24. edycję wydarzenia.
Konferencja zapowiadająca kolejną, już 24. edycję wydarzenia. Kamil Lorańczyk
Wielkim Piknikiem Naukowym rozpocznie się 24. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki, organizowany przez Uniwersytet Bielsko-Bialski w dniach od 26 maja do 2 czerwca. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Góry nauki”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie i nikt nie powinien się nudzić.

Dwa miasta, ponad tydzień naukowych pokazów i spotkań, wiele atrakcji i niespodzianek dla uczestników – tak w telegraficznym skrócie zapowiada się Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Bielsko-Bialski, a współorganizatorami Starostwa Powiatowe oraz Urzędy Miejskie w Bielsku-Białej i Żywcu.

Zbliża się 24. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

Już po raz 24. bielska uczelnia postanowiła wyjść poza mury kampusu, aby dzielić się swoimi naukowymi pasjami. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwal będzie miał w znacznej mierze charakter piknikowy, a główne wydarzenia odbędą się 26 maja w Żywcu (Park „Między Zamkami”) oraz 2 czerwca w Bielsku-Białej (Park Juliusza Słowackiego). Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Góry nauki”.

- To wydarzenie, które na samym początku jednoznacznie było kojarzone z naszą uczelnią. (…) Na przestrzeni lat udało nam się uzyskać coś zupełnie innego. Po raz drugi będziemy w Żywcu, kolejny raz w Bielsku-Białej – mówił na poniedziałkowej konferencji poświęconej prezentacji programu wydarzenia prof. Jacek Nowakowski, rektor UBB.

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej, zwrócił uwagę na ważną ideę popularyzacji nauki, jaką niesie ze sobą festiwal od 24 lat. - Cieszy mnie, że uczelnia dąży w tym kierunku. (…) Przy okazji wykorzystując to, co możemy zaoferować jako samorząd – zaznaczył. Wiceburmistrz Żywca Marek Czul wyraził radość, że miasto może po raz drugi uczestniczyć w tej imprezie. - Po ubiegłorocznym sukcesie podtrzymujemy tę współpracę. W scenerii naszego pięknego parku odbędzie się dzień plenerowy – dodał.

Wspomniał również o dwóch innych interesujących wydarzeniach. 24 maja w Żywcu wykład poświęcony osobie Leonarda da Vinci poprowadzą prof. Jacek Nowakowski i prof. Ernest Zawada. Dwa dni później odbędzie się z kolei wystawa grafiki i malarstwa prof. Zawady w Galerii w Oficynach – Muzeum Miejskie w Żywcu.

- Ponieważ nazwa wydarzenia brzmi Festiwal Nauki i Sztuki, to pojawił się pomysł, żeby na bazie Leonarda da Vinci przygotować wykład wprowadzający. (…) Przyznaję, że wykład, który zostanie przedstawiony w Żywcu jest pewną modyfikacją wykładu, który po raz pierwszy był zaprezentowany w grudniu ubiegłego roku na naszej uczelni w ramach konferencji „Inżynier XXI wieku”. (…) W tym wykładzie będzie trochę odwołań do takich elementów, które wszyscy kojarzą z Leonardem da Vinci, ale będą też takie odniesienia, które są nam bliższe, znajdują się w naszym otoczeniu – powiedział w rozmowie z DZ prof. Jacek Nowakowski.

Akademia Młodych Talentów i Beskidzie Dyktando

28 maja uczelnia do swojego kampusu zaprasza szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na zajęcia do Akademii Młodych Talentów. Dzieci wezmą udział w warsztatach poprowadzonych przez pracowników i studentów UBB, a także w pokazach animatorów z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Poznają też akademickie tradycje, m.in. dowiedzą się, dlaczego rektor nosi togę.

29 maja będzie przeznaczony dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Na zainteresowanych będą czekać ścieżki tematyczne z warsztatami do wyboru, a także wykłady i spotkania z wybitnymi osobowościami, takimi jak: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Daniel Kadłubiec, płk prof. dr hab. Bogdan Szulc, dr Olaf Kwapis czy red. Michał Ogórek. Tego dnia o godz. 9.00 rozpocznie się jubileuszowe, 10. Beskidzie Dyktando.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na niektóre aktywności obowiązuje rejestracja z uwagi na limit miejsc i wymogi organizacyjne.

24. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki – PROGRAM

Niedziela, 26 maja – Park „Między Zamkami” w Żywcu (godz. 11.00-17.00)

  • pokazy, warsztaty i zajęcia dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów z kół naukowych UBB;
  • występ animatorów z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy;
  • prezentacja prac uczniów żywieckich szkół średnich;
  • spotkania z nowymi technologiami;
  • walki robotów;
  • „Wczoraj i dziś” wystawa grafiki i malarstwa profesora Ernesta Zawady w Galerii w Oficynach – Muzeum Miejskie w Żywcu – Stary Zamek;
  • etnografia, tradycyjne instrumenty muzyczne, muzyka Górali Żywieckich;
  • występ Konrada Jurasza z uczniami (pokaz gry na heligonce).

Wtorek, 28 maja – Kampus UBB (godz. 9.00)

  • Akademia Młodych Talentów: warsztaty dla dzieci, spektakle, pokazy animatorów z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy (rezerwacja mailowa na adres: [email protected]).

Środa, 29 maja – Kampus UBB

  • Jubileuszowe X Beskidzkie Dyktando z udziałem prof. Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka (godz. 9.00);
  • Aktywności dla uczniów szkół średnich i podstawowych: wykłady, warsztaty, ścieżki tematyczne, zajęcia w laboratoriach (godz. 9.00-13.00, zapisy na ścieżki tematyczne: https://zapisy.festiwal.ubb.edu.pl).
  • Wernisaż wystawy malarstwa Rafała Olbińskiego (15 autentycznych dzieł Mistrza); dr Michał Kawulok – wykład wprowadzający pod tytułem „Realizm magiczny (Rafał Olbiński)”. Występ zespołu „Jacy tacy”. Wstęp wolny. (godz. 17.00, aula L128).
  • Spektakl „Antygona” w wolnym przekładzie Jose Watanabe'a, spektakl w reżyserii Carlosa Dimeo (godz. 19.00, Centrum Kultury „Kubiszówka” w Bielsku-Białej).

Sobota, 1 czerwca – Bielskie Centrum Kultury (godz. 18.00)

  • Uroczysta Gala. Pokaz filmu „Liczba doskonała” poprzedzony wykładem Krzysztofa Zanussiego pod tytułem „Co jest postępem?” (rezerwacja telefoniczna pod numerem: 533 348 774).

Niedziela, 2 czerwca – Bielskie Centrum Kultury, Park Juliusza Słowackiego w Bielsku-Białej

Bielskie Centrum Kultury, godz. 10.00

  • spektakl dla dzieci pod tytułem „Dziwaczka”, Teatr Pappeteria, reżyseria: Michał Moskal (rezerwacja mailowa na adres: [email protected]);

Park Juliusza Słowackiego w Bielsku-Białej, godz. 11.00-17.00

  • „Kafejka naukowa” – wykłady i kameralne spotkania o tematyce naukowej z zaproszonymi gośćmi;
  • warsztaty i zajęcia dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów kół naukowych UBB;
  • plenerowe planetarium;
  • pokazy i eksperymenty chemiczne;
  • nowe technologie prezentowane przez firmy z regionu;
  • PC – komputer do pracy i zabawy;
  • spotkanie z Józefem Brodą pod tytułem „Góry i moja perspektywa widzenia – świat w obrazach malowanych dźwiękiem”;
  • występ Zespołu Regionalnego „Mały Koniaków”;
  • instalacja artystyczna prof. Ernesta Zawady realizowana przez studentów Wydziału Humanistyczno-Społecznego UBB oraz uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.

Zapisy online na ścieżki dydaktyczne dla uczniów: https://zapisy.festiwal.ubb.edu.pl.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera