Nadchodzi wyjątkowo ostra zima: 21.10.2021. Poznaj prognozę pogody na październik, resztę jesieni i początek przyszłego roku aż do lutego

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C."
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C." Dariusz Bloch / Polska Press
Spóźniony urlop jesienny w Polsce? Apetyt na weekendowe wypady w ciekawe zakątki kraju? Relaks na działce blisko domu czy tylko chęć na weekendowe spacery po zielonych terenach wokół domu? Warto znać prognozę pogody, by odpowiednio zaplanować swoją aktywność. Pomocny jest w tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przygotowujący także długoterminowe prognozy. Znamy prognozę na październik, a także na kolejne miesiące ze styczniem i lutym 2022 r. włącznie. Co więc nas czeka?

Niestety nadzieje na złotą polską jesień, która cechuje często długie okresy w październiku w tym roku raczej się nie zrealizuje. Będzie nieco chłodniej w większości regionów Polski niż w ostatnich latach - szczególnie w zachodniej Polsce, wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW).

Pogoda na październik: włącz ogrzewanie

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy.
Szczegółowe średnie temperatury na mapie, która stanowi jedną z ilustracji do tego artykułu.

Chcesz poznać szczegółową prognozę temperatur i opadów dla Twojego najbliższego regionu w październiku 2021, po prostu kliknij w ten tekst.

"Prognoza października ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza październikowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)", wyjaśniają meteorolodzy.

Po pierwsze trzeba będzie mieć odpowiedni wiek. To odpowiednio: - 55 lat w przypadku kobiet - 60 lat w przypadku mężczyzn.Drugi warunek to odpowiedni czas pracy i odprowadzania składek. Ma to być: - 35 lat w przypadku kobiet - 40 lat w przypadku mężczyzn.Jeśli zatem kobieta lub mężczyzna podjęli pracę w wieku przynajmniej 20 lat i mają obecnie 55 lub 60 lat, udowodnią odpowiedni okres odprowadzania składek i mają odłożony określony kapitał, to prawdopodobnie będą mogli skorzystać z emerytur stażowych.Co ważne, nie mają w tym przypadku liczyć się np. studia czy pomoc rodzicom w gospodarstwie rolnym. Obowiązywać ma tylko okres pracy. Po trzecie trzeba będzie mieć uzbierany odpowiedni kapitał, który pozwoli na wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury. Dzisiaj to około 1500 zł brutto.Jak informuje Gazeta Wyborcza ma pojawić się propozycja kompromisowa pomiędzy rządem, a prezydentem. Pierwsza ze stron nie chce już bowiem obniżać wieku emerytalnego, a z kolei głowa państwa chce dotrzymać swojej obietnicy.Nowych informacji ws. emerytur stażowych pojawia się coraz więcej. Portal money.pl informuje, że Andrzej Duda "uzgodnił" wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych warunki przejścia na emeryturę stażową.

Będzie rewolucja w emeryturach. Jedna przewiduje zwolnienie ...

Prognoza na listopad: cieplej niż zwykle

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 1.0°C, a górna granica o 0.7°C.
Dotyczy to obszaru całej Polski.
Niestety, gorzej jest z opadami. Będą one zdecydowanie intensywniejsze niż w minionych latach, a suma opadów w wielu regionach kraju będzie niemal o 100 proc. wyższa niż średnia z ostatnich lat, dotyczy to np. Zakopanego i Suwałk - co oznacza, że będą to nie tylko deszcze (jak przy podwojonej normie dla Katowic), ale i śniegi.

Pogoda w grudniu 2021: cieplej niż zwykle, ale...

Prognoza IMiGW wygląda tak: "Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

PILNE, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!. Kliknij i przeczytaj!

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C."
Po intensywnych opadach w listopadzie, w grudniu aura nieco się uspokoi co oznacza, że suma opadów z całego grudnia nie będzie znacząco odbiegała od normy wieloletniej i dotyczy to obszaru całego kraju.

v

PILNE, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!. Kliknij i przeczytaj!

Prognoza pogody na styczeń 2022: cieplej, ale więcej śniegu
Natomiast zgodnie z oczekiwaniami specjalistów od pogody IMiGW, "Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.3°C."

Pogoda na luty 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na południowym wschodzie możliwa suma w normie.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lutego jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.8°C.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

O ryzyku długoterminowych prognoz pogody

"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych. które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe. jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać. że prognoza jest orientacyjna. ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Materiał oryginalny: Nadchodzi wyjątkowo ostra zima: 21.10.2021. Poznaj prognozę pogody na październik, resztę jesieni i początek przyszłego roku aż do lutego - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
criscris
9 października, 11:32, Gość:

Temperatury na poziomie minus 5, to nie bestia, to przymrozek. W wojsku na poligonie spało się przy dużo niższych. Co za społeczeństwo nam rośnie, jak ostrzegają przed takimi temperaturami?!!!

Popieram, przy minus pięć biegamy na orliku 40 a młodych nie widać 😁

G
Gość
Szybka zima to jest to. Szybko przychodzi i szybko odchodzi. A zamarznięte kupy zostają na trawnikach. Pamiętajcie by sprzątać po swoich psach do woreczków Pucek.
G
Gość
https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/106452/w-niemczech-zawalila-sie-ogromna-elektrownia-wiatrowa
J
Jotgie
Strasznie chaotycznie napisane. Trudno to uporządkować.
G
Gość
A co mnie, kurna, obchodzi pogoda dla Goralenfolku czy suwalskich Żmudzinów? Ja chcę prognozy dla Dolnego Śląska
G
Gość
6 października, 14:08, Gość:

Jeżeli ktoś już teraz zastanawia się nad zakupem pojemników na piasek i sól, to polecam kupić szybko zanim zapotrzebowanie wzrośnie i wydłużą się terminy realizacji. Ja kupiłem w sklepie www.eko-arkady.pl pojemnik PS032 i jestem bardzo zadowolony.

Ale reklama szyta grubymi nićmi

G
Gość
9 października, 11:32, Gość:

Temperatury na poziomie minus 5, to nie bestia, to przymrozek. W wojsku na poligonie spało się przy dużo niższych. Co za społeczeństwo nam rośnie, jak ostrzegają przed takimi temperaturami?!!!

Dlatego trzeba wszystkich brać na szkolenia - tak jak w W Szwajcarii :istnieje obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn. Każdy w wieku od 18 do 34 lat, uznany za zdolnego do służby otrzymuje karabin oraz przeszkolenie. 

https://tech.wp.pl/blisko-2-miliony-szwajcarow-posiada-bron-od-prawie-dwoch-dekad-nie-bylo-strzelaniny-6225213820196481a

G
Gość
Prognoza dla całej Polski - nie pasuje dla Wrocławia

Popatrzcie tutaj : https://www.wetteronline.de/wettertrend/breslau?start=8
G
Gość
Temperatury na poziomie minus 5, to nie bestia, to przymrozek. W wojsku na poligonie spało się przy dużo niższych. Co za społeczeństwo nam rośnie, jak ostrzegają przed takimi temperaturami?!!!
G
Gość
Jeżeli ktoś już teraz zastanawia się nad zakupem pojemników na piasek i sól, to polecam kupić szybko zanim zapotrzebowanie wzrośnie i wydłużą się terminy realizacji. Ja kupiłem w sklepie www.eko-arkady.pl pojemnik PS032 i jestem bardzo zadowolony.
Dodaj ogłoszenie