Do Ryszarda Krauzego, który kupił kazachskie pola naftowe, i Jana Kulczyka, który wciąż liczy się w walce o libijską firmę paliwową Tamoil, wkrótce może dołączyć Roman Karkosik.
<!** Image 2 align=right alt="Image 34643" sub="Roman Karkosik zainwestuje w pola naftowe?">Tak informuje wczorajszy „Parkiet”.
- Rzeczywiście, rozważam wejście w biznes naftowy. Zgłaszają się do mnie potencjalni kontrahenci. Chodziło głównie o pola naftowe w Libii. Była mowa także o Kazachstanie i Jemenie. Teraz analizuję oferty - twierdzi R. Karkosik.
Bierze on pod uwagę nie tylko wydobycie surowca, ale i sprowadzanie go do Polski. - W takim przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Najważniejsza staje się logistyka. Ważne, by koszty transportu nie podważyły opłacalności inwestycji. Prowadzimy analizy - wyjaśnia jeden z najbogatszych Polaków. Nie mówi, kiedy zapadną decyzje.
Zasłona milczenia
Karkosik nie zdradza, czy ewentualne kupno koncesji na wydobycie surowca lub pola naftowego oznaczałoby uruchomienie nowego biznesu, czy też miałoby związek z działalnością prowadzoną już przez niego lub jego spółki. - Na razie spuś- ćmy na to zasłonę milczenia - odpowiada znany inwestor. Koncesję na obrót i wytwarzanie paliw mają giełdowe firmy Skotan i Alchemia.
Jeden z najbogatszych
Największy dziś inwestor giełdowy w Europie Środkowej - jak pisze tygodnik „Wprost” - zaczynał przygodę z biznesem od założenia pod koniec lat 70. w rodzinnym Czernikowie koło Torunia baru, w którym, jako jedynym w okolicy, sprzedawano piwo.
<!** reklama left>W 1989 r. uruchomił wytwórnię kabli, po tym jak budując dom, zorientował się, jak trudno je kupić. Aby zdobyć surowiec do produkcji kabli, otworzył sieć punktów skupu złomu. Kolejnymi firmami Karkosika były Unibax i Unipet, produkujące butelki z tworzyw sztucznych. W 1993 r. zaczął inwestować na giełdzie w akcje Banku Śląskiego.
Pod koniec lat 90. zaczął skupować udziały będących w kiepskiej sytuacji finansowej Zakładów Chemicznych i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA oraz Huty Oława. Stał się właścicielem większościowych pakietów akcji obu firm i je zrestrukturyzował. Podobnie zrobił z Elaną, producentem tworzyw sztucznych. Dwa lata temu zaczął skupować akcje Impexmetalu, producenta i dystrybutora metali nieżelaznych - dziś go kontroluje. Karkosik jest także właścicielem Alchemii oraz Skotanu; obie firmy zajmowały się garbarstwem. Skotan ma się jednak skupić na rynku biopaliw. Wokół Alchemii Roman Karkosik chce z kolei utworzyć holding stalowy.
Na koniec 2005 r. akcje spółek Romana Karkosika były warte około 3,6 mld zł.
Należy do grona najbogatszych Polaków - 2. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” z 2006 r.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?