Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgorszy błąd językowy 2020. Oto błędy językowe najczęściej popełniane przez Polaków. Jak ich unikać?

red.
Najgorszy błąd językowy 2020 wybrany! Chyba nikt nie lubi, gdy w tekście, który czyta występują literówki lub błędy gramatyczne i ortograficzne. Błędy językowe przytrafiają się nawet najlepszym, jednak niektóre z nich doprowadzają purystów do rozpaczy. Który błąd językowy został błędem roku 2020? Sprawdź, jak mówić i pisać poprawniej

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Najgorszy błąd językowy 2020: jakie to słowo?

Błędy językowe przytrafić mogą się każdemu. Są jednak osoby, które nagminnie wymawiają niektóre wyrazy zupełnie niepoprawnie! To potrafi doprowadzić nas do szału w gorszy dzień. Osoby, które popełniają błędy często nie mają pojęcia, że wypowiadają się w sposób niepoprawny. Nasza złość lub śmiech mogą wprawić je w zakłopotanie, dlatego warto czasem powstrzymać emocje lub delikatnie zwrócić uwagę rozmówcy, że wypowiadane przez niego wyrazy lub związki frazeologiczne brzmieć powinny inaczej. W przeprowadzonym przez Polszczyzna.pl plebiscycie na najgorszy błąd językowy oddano 190 545 głosów. Co okazało się być naszym prawdziwym utrapieniem?

Polecamy

'Słowem, które sprawia, że dostajecie palpitacji, na głowie jeżą się włosy, a nauczyciele języka polskiego muszą kawę popijać melisą, jest… wałanczam' - piszą organizatorzy plebiscytu. Czy dla was również jest ono najbardziej irytującym?

W przeprowadzonym przez Polszczyzna.pl plebiscycie na najgorszy błąd językowy oddano 190 545 głosów. Wszystkie są dla...

Opublikowany przez Poprawna polszczyzna Sobota, 30 stycznia 2021

Najgorsze błędy językowe. Jak mówić poprawnie?

„Pisz po polsku, bo jest różnica, czy robisz komuś „łaskę”, czy „laske” - taki krąży mem internetowy ze zdjęciem prof. Jerzego Bralczyka, znanego językoznawcy. Nie wiemy, czy jest to autentyczna wypowiedź pana profesora, ale mem jest bardzo popularny. Przekazuje to, o czym słynny językoznawca wielokrotnie mówi: jeśli czujemy się Polakami, po polsku powinniśmy mówić i pisać poprawnie. To nie stan majątkowy decyduje, do jakiej klasy ktoś należy, ale właśnie między innymi poprawne mówienie i pisanie - według przyjętych zasad, zgodnie z ich znaczeniem i odpowiednio do sytuacji. Sprawdź, jak mówić i pisać poprawniej - a potem błyszcz w każdym towarzystwie!

Przykłady poprawnego używania wyrazów:

  • wziąść - wziąć,
  • umię - umiem,
  • wogle - w ogóle,
  • pod rząd - z rzędu,
  • z przed - sprzed,
  • tylni - tylny,
  • za wyjątkiem - z wyjątkiem,
  • w każdym bądź razie - w każdym razie,
  • w cudzysłowiu -w cudzysłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska