Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze standardy dla Torunia [POLEMIKA]

red
We wspomnianym konkursie na zagospodarowanie zieleni na Jordankach pierwszą nagrodę zdobyła pracownia Piotr Orlicki Elipsa z Gdyni
We wspomnianym konkursie na zagospodarowanie zieleni na Jordankach pierwszą nagrodę zdobyła pracownia Piotr Orlicki Elipsa z Gdyni Jacek Smarz
Po publikacji listu „Ogrodnikowi miejskiemu mówię stanowcze: nie!” otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Miasta Torunia, autorstwa Adama Popielewskiego, Architekta Miasta.

[break]
W wydaniu „Nowości” z dnia 11 kwietnia 2016 r. opublikowany został list pt. „Ogrodnikowi miejskiemu mówię stanowcze: nie!”, w którym autor - architekt krajobrazu Jarosław Małecki - zajął jednoznaczne stanowisko w sprawie dyskutowanego w Toruniu powołania w Urzędzie Miasta stanowiska ogrodnika miejskiego. Przy okazji przywołał prowadzoną ze mną korespondencję, prowadzoną ponad półtora roku temu po pierwszym ogłoszeniu konkursu na zagospodarowanie terenów zieleni parkowej Jordanek. Zobowiązał mnie tym do publicznego wyjaśnienia kwestii, jakich nie zechciał wówczas przyjąć do wiadomości. Jednocześnie podjął istotny dla Torunia temat, w którym powinienem zabrać głos.

W myśl prawa

W myśl polskiego prawa konkurs jest przyrzeczeniem, gdzie przez publiczne ogłoszenie zamawiający przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez sąd konkursowy pracy. Od dawien dawna w takim trybie wyłania się najlepsze projekty i ich wykonawców. Obowiązująca nas ustawa Prawo zamówień publicznych stanowi, by w przypadkach, kiedy przepisy szczególne wymagają posiadania uprawnień do opracowania pracy konkursowej, uczestnikami konkursu były wyłącznie osoby fizyczne posiadające wymagane uprawnienia lub podmioty posługujące się osobami fizycznymi takowe uprawnienia posiadającymi.

Doświadczenie przy realizacji rozmaitych projektów na rzecz Gminy Miasta Toruń skutkuje domaganiem się wstępnych gwarancji fachowości od ich autorów. Jedną z form takiego zabezpieczenia, oprócz odpowiedniego dorobku, są uprawnienia. Osobiście mam świadomość, że przyjęcie takiego wymogu ogranicza krąg potencjalnych uczestników konkursu. Nie wolno jednak zapominać, że istotą jest realizacja, a nie sama koncepcja, toteż sprawności jej przebiegu podporządkowywanych jest wiele warunków, dyktowanych przez zainteresowanych.

Przygotowując konkurs na projekt zagospodarowania parku na Jordankach z góry założono, że mogą się w nim pojawić elementy, których projektowanie będzie wymagało posiadania stosownych uprawnień, co zapisano w regulaminie. Dołożono przy tym staranności, by uniknąć uchybień formalnych, które ułatwiłyby kwestionowanie werdyktu przez niezadowolonych.

Jako przewodniczący sądu konkursowego, w składzie którego znalazł się również architekt krajobrazu, w imieniu grona, które reprezentowałem, byłem zobowiązany wyegzekwować wszystkie zapisy regulaminowe. Zespoły złożone z architektów krajobrazu skutecznie startowały w innych przeprowadzonych w mieście konkursach. Wszędzie tam, gdzie był stosowny wymóg, zapraszały one do współpracy uprawnionych architektów. Przykładem może być jeden z projektów w konkursie na zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskie-go - nagrodzona wyróżnieniem koncepcja Atelier Loos van Vliet z Holandii.

Pan Małecki nie chciał przyjąć tego wymogu do wiadomości, przez co sam się zdyskwalifikował. Nie skorzystał potem z ponownej okazji do wystartowania w tym samym konkursie - powtórzono go przy nieznacznie zmienionych zasadach, korekty nie dotyczyły jednak istotnej tu kwestii. Przewodniczący jury nie ustalał regulaminu, a jedynie akceptował jego treść, przyjmując swoje obowiązki. Nie miał jakichkolwiek uprawnień do samodzielnego wprowadzania w nim zmian - i to wyłącznie na wniosek jednego z zainteresowanych.

Trzeba wiedzieć, iż - nie tylko zgodnie z polskim prawem - projektowanie budowlane wymaga posiadania stosownych uprawnień, zaś projektowanie krajobrazu nie wiąże się z koniecznością spełnienia takiego wymogu. Nie gwarantuje to oczywiście, że każdy, kto posiada uprawnienia, w każdym przypadku potrafi samodzielnie sporządzić prawidłowy, dobry projekt, tak jak nie oznacza, że projektowanie krajobrazu jest zawodem mało odpowiedzialnym i z tego względu nie wymagającym posiadania odpowiedniej licencji.

Czas na dyskusję

Na ostatniej sesji Rady Miasta prezentowany był Plan Zarządzania Krajobrazem dla miasta Torunia. Projekt dokumentu przyjętego wcześniej przez Prezydenta Miasta powstawał we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną. Jego autorki - panie Marta Chrząszczyk i Tatiana Szymańska są architektami krajobrazu. Opracowanie powstało na zlecenie Wydziału Środowiska i Zieleni, radnym przedstawiał je dyrektor tego wydziału Szczepan Burak. Moją intencją jako architekta miasta jest spowodowanie, by jak najwięcej jego istotnych elementów zostało uwzględnionych w oficjalnym dokumencie określającym politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego.

Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie sporządzania. Związana z tym procedura przewiduje wyłożenie projektu do publicznego wglądu i zorganizowanie w tym czasie dyskusji publicznej nad przyjętymi w tym projekcie rozwiązaniami. Spodziewam się, że czeka nas to w bieżącym roku. To będzie właściwy czas na dyskusję o istocie zagadnienia, a nie o stanowiskach.

Ostateczny kształt

W przyszłości na podstawie Studium sporządzane będą plany zagospodarowania przestrzennego stanowiące prawo miejscowe i wpływające na ostateczny kształt realizowanych w mieście inwestycji. Jest ważne, by tam pojawiły się rozwiązania, które na lata wyznaczą najlepsze standardy kształtowania w Toruniu zabudowy i na ile to możliwe - pozwolą należycie chronić jego panoramy i ściśle związaną z nimi, charakterystyczną dla miasta zieleń.
Adam Popielewski, Architekt Miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska