Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze z najlepszych

Redakcja
To 150 fotografii, które pozwolą nam zupełnie inaczej niż do tej pory spojrzeć na otaczający nas świat. Przykują uwagę, poruszą, a czasem rozbawią.

To 150 fotografii, które pozwolą nam zupełnie inaczej niż do tej pory spojrzeć na otaczający nas świat. Przykują uwagę, poruszą, a czasem rozbawią.

<!** Image 2 align=none alt="Image 183687" sub="Tradycyjne targi w Irlandii kobiety traktują często jako okazję do włożenia specjalnych strojów /Fot.: Kenneth O’Halloran">Skutki powodzi i walki z żywiołem w Pakistanie. Wnętrza przepełnionego więzienia w Sierra Leone, nielegalne wyścigi samochodowe po Meksyku czy krwawa madrycka corrida. Wiele z prezentowanych zdjęć powstało tuż po trzęsieniu ziemi na Haiti. Dzięki wystawie WPF zajrzymy również na boliwijskie zapasy kobiet, a także obejrzymy 18 lat z życia matki zarażonej wirusem HIV, która wspólnie ze swoim partnerem wychowuje dziecko.

<!** reklama>Nagrodzone zdjęcia powstałe w 2010 roku jury wybrało spośród ponad 100 tysięcy prac nadesłanych przez ok. 5,5 tys. fotoreporterów i ogólnoświatowe agencje prasowe. Wyróżniono nie tylko pojedyncze prace, ale i całe serie w dziewięciu kategoriach: Zdjęcie roku, Wydarzenia, Ludzie, Sport, Życie współ- czesne, Życie codzienne, Portret, Sztuka i rozrywka, Natura. Wśród nagrodzonych autorów nie zabrakło Polaków.

Wyróżniono Filipa Ćwika (III nagroda za cykl czarno-białych zdjęć, które przedstawiają żałobę narodową po katastrofie smoleńskiej) oraz Tomasza Gudzowatego (II nagroda za reportaż z meksykańskich rajdów samochodowych). Prace Gudzowatego nagrodzono w ramach „World Press Photo” już po raz siódmy. Pierwszym Polakiem, który sięgnął po laury konkursu, był obecny Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej - Radosław Sikorski.

Za Zdjęcie Roku „World Press Photo 2011” uznano fotografię Jodi Biber. Praca po tym, jak została opublikowana na okładce magazynu „Time”, obiegła cały świat. Co przedstawia? Osiemnastoletnią Afgankę, która padła ofiarą przemocy talibskiego dowódcy. Mężczyzna oszpecił jej twarz, gdy zdecydowała się uciec od męża. Cudem uratowano ją od śmierci. Dzięki nagłośnieniu sprawy otrzymała wsparcie i przeszła operację rekonstrukcji twarzy.

„World Press Photo” to najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej, organizowana od 1955 r. „Nowości” objęły patronat prasowy nad tym artystycznym wydarzeniem. Wystawa zawita do Centrum Sztuki Współczesnej już po raz trzeci. Jako projekt gościnny będzie biletowana. Wkrótce w „Nowościach” specjalny dodatek poświęcony „World Press Photo”, a w nim m.in. wywiad z jednym z laureatów - Filipem Ćwikiem o kulisach jego pracy.


Najlepsze zdjęcia w CSW w Toruniu

Wystawę „World Press Photo 2011” będzie można oglądać do 5 lutego.

Wernisaż odbędzie się 13 stycznia o godz 19 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska