Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze psy świata

Maciej Kosobucki
Chihuahua to meksykańska rasa psów o mikroskopijnych rozmiarach. Te sympatyczne czworonogi są od niedawna znane i hodowane w naszym regionie.

Chihuahua to meksykańska rasa psów o mikroskopijnych rozmiarach. Te sympatyczne czworonogi są od niedawna znane i hodowane w naszym regionie.

Chihuahua jest potomkiem legendarnych psów Azteków, zamieszkujących tereny dzisiejszego Meksyku.

Wielki mały pies

- Ten mały piesek jest wspaniałym przyjacielem człowieka, a w szczególności dzieci - mówi jedna z małopolskich hodowczyń, Joanna Paszyńska. - Uwodzi maluchy wesołym charakterem i demonstracyjnym posłuszeństwem. Chihuahua ma ogromną cierpliwość, dlatego też bez większych obaw dzieci mogą samodzielnie przebywać w jego towarzystwie. Pieski o niebywale ujmującym usposobieniu, aż trudno uwierzyć, ile w takim małym ciele jest wigoru i pewności siebie. Chihuahua nie zdają sobie oczywiście sprawy ze swych mikroskopijnych rozmiarów.

<!** Image 2 align=left alt="Image 14222" >Do najbardziej wyróżniających cech tego psa można zaliczyć: silną osobowość w formacie kieszonkowym, dużą aktywność, przejawiającą się podczas spacerów, oraz niesamowitą czujność, która powoduje że są te psy doskonałymi strażnikami i obrońcami domu.

W regionie kujawsko-pomorskim najbardziej znanym hodowcą jest Angelika Sokołowska-Pomes. Jej półtoraroczna suczka Kalina uzyskała już cztery tytuły Zwycięzcy Rasy, z czego jeden najbardziej prestiżowy na tegorocznej wystawie zorganizowanej w Poznaniu.

- Chihuahua jest idealnym psem nadającym się do niewielkich mieszkań w blokach. Potrafi rozweselić życie samotnych starszych osób. Nie sprawia większych problemów podczas podróży. Ma niesamowitą odporność na zimno i deszcz. Codzienna pielęgnacja ogranicza się do szczotkowania włosa raz w tygodniu oraz kąpieli na dzień przed wystawą - opowiada Angelika Sokołowska-Pomes.

Co należy do ulubionych przysmaków chihuahua?

- Najczęściej karmimy markową suchą karmą przeznaczoną dla ras małych lub gotowanym mięsem drobiowym lub wołowym z warzywami. Raz w tygodniu wskazane jest jajko z twarogiem - zaleca Angelika Sokołowska-Pomes.

Równie mały jak chihuahua

Pinczer miniaturowy jest niewiele większy od chihuahua. Nazwa tej rasy wywodzi się od angielskiego słowa ,,pinch” co w języku potocznym oznacza szczypać, gryźć i siekać. Praprzodkiem pinczerów miniaturowych był szpic torfowy , który w odległych, prehistorycznych czasach epoki neolitu był najwierniejszym przyjacielem myśliwych i rybaków zamieszkujących wybrzeża Morza Północnego. Wysoka inteligencja oraz niesamowity instynkt myśliwski tego niewielkiego pieska doceniali władcy Wersalu.

- Obecnie ojczyzną pinczerów są Niemcy. Największe hodowle znajdują się w Wurttembergu. W Polsce rasa ta, podobnie jak chihuahua, zyskuje coraz większą popularność - mówi hodowca pinczerów z Piławy Kazimierz Grobelny.

Rodzina pinczerów

Oprócz pinczera miniaturowego hoduje się również pinczera średniego, austriackiego oraz małpiego. Pies ten idealnie nadaje się do towarzystwa dla dzieci i osób starszych. Jego niewielkie rozmiary pozwalają również na swobodne przebywanie w małych mieszkaniach. Do najważniejszych cech wyróżniających pinczera miniaturowego z grona innych ras można zaliczyć: żywy temperament, niezwykłą odwagę, bystrość, spostrzegawczość. Idealnie nadaje się na stróża domu.

<!** Image 3 align=right alt="Image 14223" >- Żaden intruz bez wiedzy właściciela bezkarnie nie przekroczy progu mieszkania. Natomiast każdy gość zostanie dumnie przywitany i obszczekany - mówi Kazimierz Grobelny.

- Polecamy karmy przeznaczone dla ras małych obfitujące w witaminy. Sierść pinczera wymaga bardzo wymyślnych zabiegów. Zalecam przeczyszczanie specjalną szczotką lub gumową rękawicą - mówi hodowczyni Joanna Sandomierska.- . Przed zakończeniem pielęgnacji należy starannie przetrzeć sierść flanelową szmatką, by uzyskała odpowiedni połysk. Psy te, odpowiednio zadbane, długo utrzymują dobrą kondycję i zdrowie.

Jak małe mogą być psy?

- W odniesieniu do kilku ras takich jak yorkshire, terier, pinczer miniaturowy, chiński grzywacz, szpic pomorski, chihuahua, bishon frise prowadzone były przez niektórych hodowców w Polsce, metodą selektywnego krzyżowania, próby uzyskania jak najmniejszych osobników. Zdołano osiągnąć yorki wagi około 0,7 kg oraz chihuahua ważącego około 283 g - mówi profesor Jacek Modliński z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. - Miniaturyzacja psów bardzo często wiąże się z poważnymi problemami dotyczącymi rozrodu i porodu. Większość biologów, zajmujących się problematyką rozwoju ssaków, uważa, że miniaturyzacja jest niezbyt wskazana i zarazem sprzeczne z ogólno pojętym dobrem zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska