Zobacz wideo: Wywiad z Mariuszem Jedynakiem, wiceprezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Nowe świadczenie na posiedzeniu rządu - nowe decyzje
Premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej zaznaczył, że dla rządów całego PiSu szczególnie istotne jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Według niego do tej kwestii partia rządząca przykłada szczególnie dużą wagę.
Polecamy
- Polisy od rezygnacji z wyjazdu sprzedają się jak nigdy dotąd!
- Nie chcesz spłacać cudzego kredytu? Nikt nie chce, ale mało kto podejmuje działania
- Coraz trudniej rozpocząć budowę domu: brak materiałów i fachowców, a ceny wciąż rosną
- Polska musi się liczyć z wyższą inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego
Rewolucja we wsparciu osób z niepełnosprawnościami?
Według wskazań premiera rządu w 2015 roku na osoby z niepełnosprawnościami przeznaczano 15,5 mld złotych. Obecnie wydatki te mają wynosić ponad 40 mld złotych. Ma to stanowić dowód na priorytetyzację sprawy osób z niepełnosprawnościami.
"Zaproponowaliśmy praktycznie taką rewolucję w wielu obszarach i gwałtowne podniesienie związanych ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami wydatków" - zaznacza premier.
Co zakłada rządowy projekt ustawy?
Celem nowego rozwiązania jest zadbanie o potrzeby osób z niepełnosprawnościami w wielu aspektach. Założeniem jest to, aby nie byli oni spychani na margines społeczeństwa. Zdaniem premiera w świecie liberalnym często dzieje się tak, że osoby te są spychane na margines. Nowy projekt ustawy był konsultowany.
Ile będzie wynosić nowe świadczenie?
W ramach projektu ustawy ma wejść specjalne świadczenie wspierające, które będzie kierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. A ile miałoby wynieść takie świadczenie? Kwota miałaby być powiązana bezpośrednio z wysokością renty socjalnej, która w tym roku wynosi 1588,44 zł brutto.
Z kolei świadczenie wspierające miałoby wynosić od 50 do 200 procent wspomnianej renty socjalnej. Dokładny współczynnik zależny by był od potrzeby wsparcia.
Kto decyduje o przyznaniu świadczenia?
Decyzje związane z przyznaniem wsparcia mają przyznawać wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Zrobią to jednak dopiero po wniosku samych zainteresowanych.
Koszt wsparcia dla budżetu
Wstępne szacunki mówią o tym, że do otrzymania wsparcia ma być uprawnionych około pół miliona osób z niepełnosprawnościami. Jak to ma dotknąć budżetu państwa? Koszt wsparcia powinien wynieść około 3,5 mld złotych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?