Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsi kierowcy przejdą obowiązkowo badania dla kierowców? Są plany zmiany przepisów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pixabay
Seniorzy są najszybciej rosnącą grupą kierowców. I chodź jeżdżą stosunkowo ostrożnie, powodują coraz więcej wypadków. Być może wkrótce będą musieli przechodzić obowiązkowe badania, aby zachować prawo jazdy.

W miniony wtorek w Łodzi dwa wypadki spowodowali kierowcy po 80. Najpierw 80-latka na ul. WiN nie zachowała ostrożności i wjechała w skodę. Godzinę później 82-latek nie ustąpił pierwszeństwa na ul. Felińskiego i uderzył w audi. Prawo jazdy ma od 65 lat...

Dzień wcześniej 81-latka jechała pod prąd 3 km obwodnicą Gdańska. Cudem nie doszło do wypadku.

W październiku na Śląsku 82-latek potrącił jeepem dwie rowerzystki i staranował pięć wozów, bo pomylił pedał gazu z hamulcem. W listopadzie w Warszawie dwie kobiety zostały potrącone przez samochód, którym kierował 92-latek.

Także w regionie łódzkim najstarsi kierowcy (w wieku 60+) powodują coraz więcej wypadków, w których ginie coraz więcej osób. W 2015 r. seniorzy spowodowali 511 wypadków (30 ofiar śmiertelnych), w ubiegłym roku - 564 wypadki, w których zginęło 35 osób.

W tym czasie liczba wszystkich wypadków spadła z 4 tys. do 3,8 tys., a liczba zabitych z 237 do 215.

Instytut Transportu Samochodowego przebadał ostatnio kierowców w wieku 50+. „Wielu (...) posiada bezterminowe prawo jazdy uzyskane nawet kilkadziesiąt lat wcześniej. Kierowcy ci nigdy potem nie aktualizowali wiedzy i nie doskonalili swoich umiejętności” - podkreśla ITS.

Instytut zwraca uwagę, że seniorzy są najszybciej rosnącą grupą kierowców. Wynika to z faktu starzenia się społeczeństwa. Obecnie w woj. łódzkim mieszka ok. 630 tys. osób w wieku 60+. Za 30 lat będzie ich prawie 800 tys.

Dla wielu z nich posiadanie prawa jazdy jest warunkiem samodzielności. Emerytka, pani Mirosława, mieszka w domku na obrzeżach Łodzi. Nadal kieruje swoim małym golfem. Dzięki temu nawet po śmierci męża może zachować niezależność.

Samochodem przywożę ekogroszek do pieca. Autobusem nie dałabym już rady - mówi łodzianka.

Zwracają na to uwagę również specjaliści ITS. Zdaniem autorów raportu, zwłaszcza w małych miejscowościach, brak auta może powodować wykluczenie społeczne seniorów.

„Odbieranie uprawnień do kierowania pojazdem osobom starszym powinno mieć miejsce tylko w (...) uzasadnionych medycznie przypadkach” - piszą autorzy raportu ITS.

Tym bardziej że starsi kierowcy jeżdżą dość ostrożnie.

- To przeważnie osoby jadące dużo wolniej i uważające na drodze - mówi Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki. - W tej grupie mamy jednak dużo zdarzeń przy zmianie pasa ruchu.

Nie ma granicy, do której można kierować autem. To sprawa indywidualna. W Polsce osoby, które uzyskały bezterminowe prawo jazdy, nie muszą przechodzić cyklicznych badań.

Jednak w 2026 r. dokumenty bezterminowe stracą ważność i podlegać będą obowiązkowej wymianie.

Wcześniej może dojść do rewolucji w weryfikowaniu uprawnień najstarszych kierowców. Komisja Europejska pracuje bowiem nad przepisami, które wprowadzą obowiązkowe badania lekarskie tych osób.

Przypomnijmy, że od 2013 r. prawo jazdy w Polsce wydawane jest na maksymalnie 15 lat. Po tym czasie trzeba je wymienić, poddając się wcześniej badaniu lekarskiemu.

Ważne zmiany dotyczące badań technicznych pojazdów. "Będzie nas to dopingowało, abyśmy wykonali je w sposób rzetelny"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Najstarsi kierowcy przejdą obowiązkowo badania dla kierowców? Są plany zmiany przepisów - Dziennik Łódzki

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska