Największa mniejszość religijna

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W Toruniu działa parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jedna z najstarszych parafii starokatolickich w Polsce.

W Toruniu działa parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jedna z najstarszych parafii starokatolickich w Polsce.

<!** Image 2 align=right alt="Image 78625" sub="Od kilku lat życie religijne starokatolików koncentruje się wokół kościółka przy ulicy Gałczyńskiego / Fot. Szymon Spandowski">Kościół polskokatolicki, do 1951 roku nazywany Polskim Narodowym Kościołem Katolickim, powstał na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Północnej. U jego podstaw leży konflikt między polskimi katolikami mieszkającymi głównie w Chicago, Buffalo i Scranton w USA a rzymskokatolickimi władzami kościelnymi.

Wśród wiernych w tych ośrodkach przeważali Polacy, hierarchami kościelnymi na ogół byli nieprzychylni naszym rodakom Niemcy i Irlandczycy. Konflikt narodowościowy wzmocniły dodatkowo postanowienia III Synodu Kościoła rzymskokatolickiego w Baltimore, który m.in. oddał cały majątek parafii w ręce biskupów.

Przez ostatnie lata XIX stulecia polscy parafianie w USA i ich proboszczowie prowadzili batalie o zachowanie samodzielności narodowej w ramach kościoła rzymskokatolickiego. Ich wysiłki rozbijały się jednak o nieprzychylność amerykańskich władz kościelnych, a także samego papieża. Konflikt ostatecznie doprowadził do rozłamu, samodzielny wcześniej, Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA przyłączył się do starokatolickich kościołów Unii Utrechckiej.

<!** reklama>Kościół polskokatolicki jest jednym z kościołów starokatolickich. Ten ostatni odwołuje się do tradycji pierwszych 10 wieków kościoła katolickiego. Nie zgadza się z postanowieniami I Soboru Watykańskiego, który w 1870 roku uchwalił dogmat o nieomylności papieża. Za to, że pozostali wierni pierwotnym zasadom katolicyzmu, starokatolicy byli wielokrotnie prześladowani.

Początki toruńskiej parafii polskokatolickiej sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Pierwsza świątynia, wtedy jeszcze pod wezwaniem Zbawiciela, a potem Najświętszego Serca Pana Jezusa, znajdowała się przy ulicy Bawarczyków. W PRL po wielu kłopotach teoretycznie przestała istnieć.

<!** Image 3 align=right alt="Image 78625" sub="Fot. Szymon Spandowski">Po 1989 roku udało się otworzyć kaplicę przy ulicy Poniatowskiego. Od kilku lat życie religijne starokatolików koncentruje się wokół wydzierżawionego od toruńskiej parafii ewangielickiej kościółka przy ulicy Gałczyńskiego.

Starokatolicy tworzą największą mniejszość religijną w Toruniu. Parafia liczy około 500 wiernych.

- Choć jesteśmy największą mniejszością religijną w Toruniu, władze miasta nas nie zauważają - mówi ksiądz proboszcz Mirosław Michalski. - Nie mamy swojego cmentarza, choć wielokrotnie się o niego ubiegaliśmy. Nie mamy też własnej świątyni i trudno nam zdobyć pozwolenie na jej budowę. Władze miasta nie zapraszają nas też na żadne uroczystości, choć chętnie posługują się słowem „ekumenizm”.

Parafia pod wezwaniem NNMP należy do najaktywniejszych w Toruniu. Wierni mogą korzystać ze świetlicy, przy której działa także biblioteka.

Poza tym starokatolicy posiadają jeszcze kaplicę przy ulicy Brzozowej w Toruniu w prowadzonym przez Stowarzyszenie „Azyl” na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy Ośrodku.

Stowarzyszenie powstało również dzięki ludziom związanym z parafią polskokatolicką, ale ośrodek niesie pomoc wszystkim potrzebującym, bez względu na światopogląd.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie